19min.bg

Спестяванията се увеличиха с близо 10% през катастрофалната 2020г.

„Официалната статистика на БНБ отчита, че общата сума на депозитите на домакинства и неправителствените организации – партии, религиозни общности, фондации, сдружения, в банковата система възлиза на 61, 042 млрд. лв., което приравнено към Брутния вътрешен продукт на страната ни се равнява на 51,8% от него.  Ръстът им е 9,7%, с 1,7 процентни пункта повече от 2019 г.”, пише Десислава Николова - финансов анализатор в портала MoitePari.bg. Новината само на пръв поглед изглежда добра. Всъщност тя е много лоша за икономиката. Тъй като означава две неща. Едното е свито потребление, а в консуматорска икономика като българската това значи липса на основа за растеж. Другото е липса на намерения за стопанска инициатива, което допълнително подрива възможностите за ръст и развитие.
В други държави 2020 г. роди нова класа от борсови играчи – хора, които знаят, че парите им стоят на нулева лихва в банката. Те ги вложиха в безрискови книжа на борсата, при което средният доход беше над 7 на сто за годината, а в малко по-рискови и до 20%. Инвеститорите в биткойн и акции в технологични компании като Тесла се сдобиха при големия си риск със стотици проценти печалба – до 5 ПЪТИ! Много спечелиха и инвеститорите в злато - над 30%!

Причините за нарастването на сумите по депозити се коментира и от анализаторката на MoitePari.bg: „Обяснението е, че страхът от загуба и несигурност на доходи, кара домакинствата да бъдат особено предпазливи по отношение на харчовете си или