19min.bg

Спецпрокуратурата се покри за Барселонагейт


Спецпрокуратурата отказва да предостави информация докъде е стигнало прословутото разследване Барселонагейт, в което е замесено името на бившия премиер Бойко Борисов, съобщава Сега.


 


След края на юли, когато спецпрокуратурата ще престане да съществува, делото вероятно ще бъде продължено от Софийската градска прокуратура. Един от аргументите на прокуратурата срещу закриването на спецструктурите беше, че така делата ще пропаднат. По всичко изглежда обаче, че държавното обвинение не бърза да сложи точка на случая Барселонагейт.


 


В средата на февруари спецпрокуратурата обяви, че е получила 219 страници материали по прословутото дело, но предстои официалният им превод на български език така, че да могат да бъдат приобщени към материалите по делото за пране на пари, в което е замесено и името на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Докато чакаше официалния превод, прокуратурата си направи и вътрешен, така че на практика тя знаеше какво й отговарят испанските власти още преди средата на март, когато и официалният превод беше готов.


 



За въпросните 219 страници се разбра веднага, след като МВР получи материали от испанската полиция. Тогава прокуратурата обяви, че е готова с 90% от разследването. Заключенията на испанските власти, изпратени на МВР в края на януари са, че има доказателства, от които може да се предположи, че в случая Барселонагейт са изпрани над 5 млн. евро.


 


"Има доказателства за множество индикатори, свързани с корпоративни транзакции, които са свързани и могат да конституират предполагаемо престъпление международно пране на пари, възлизащо на стойност над 5 млн. евро", се казва в документа. Материалите, получени от МВР, не се приемат от прокуратурата като доказателство по случая.


 


Преди седмица от Рим премиерът Кирил Петков обяви след среща с италианския си колега Марио Драги, че Европейската прокуратура трябва да има мандат за разследване и на пране на пари между отделните държави. "Това ще премахне потенциални престъпления като "вилата в Испания" и други подобни, където парите се изнасят от съответната държава и отиват в други европейски страни-членки. Ако Европейската прокуратура има ясен мандат и върху този тип парични потоци, този вид престъпления ще бъдат хванати много по-бързо", посочи Петков пред българските репортери.