19min.media

„Спреният” руски газ у нас се оказа с 20% ръст

ППДБ с първия си кабинет уж спря руския газ у нас още в първите дни на войната на Путин срещу Украйна. Публикувано международно официално изследване обаче сочи, че всъщност делът му рязко се е увеличил в българския внос. Което разбива на пух и прах лъжите на Кирил Петков и Асен Василев, че не са използвали прекупвачи, които са ни продавали синьото гориво от Русия с 30% надценка през Гърция.


Ето и фактите:


Делът на внесения руски газ в България е 61,3 процента от общо доставените в страната количества суровина през 2021 година в стойностно отношение. Година по-късно, това съотношение достига 83 процента дял (в стойностно отношение) от общия внос на газ в страната.


Тази информация се съдържа в най-новата Бяла книга за международната икономика и търговия 2023 на Министерството на икономиката, търговията и индустрията на Япония (разпространена на 4 декември - бел. на авторитетния финансов сайт pariteni, превел официалното изследване) и по-конкретно в частта на документа, която анализира въздействието на агресията на Русия спрямо Украйна.


За целите на сравнението от японското икономическо министерство се позовават на данни от Глоубъл трейд атлас (Global Trade Atlas), издание на супер престижната рейтингова агенция Стандарт енд Пуърс.


Бялата книга на японското икономическо министерство по същество е необвързващ документ, но с важна роля в процеса на вземане на стратегически и политически решения в страната и в цял свят, доколкото тя е най-важния азиатски и източен изобщо партньор на САЩ, втората индустриална сила в света със световно конвертируема национална валута.


 


Графика в документа сочи, че България е в една група с Индия, Сърбия, Унгария и Словакия, чийто дял на внасяния руски газ (в стойностно изражение) нараства през 2022 спрямо 2021 година. При всички други спада.