Станишев предлага национален план за бъдещето на ТЕЦ-овете в Стара Загора
Лидерът на ПЕС Сергей Станишев предложи национален план за действие за спасяване на ТЕЦ-овете от Маришкия басейн. Заедно с премиера Бойко Борисов Станишев участва в кръгла маса, организирана от синдикатите, за бъдещето на топлоцентралите след приемането на нов регламент от ЕС, свързан с ограничаване на въглеродните емисии.
„Важно е да мислим дългосрочно за бъдещето на българската енергетика. Нужен е финансов анализ, за да знаем колко са необходимите разходи за удължаването на живота на централите. Прогнозите са за около 3 млрд. лв. Осигурихме 2 млрд. лв. за панелките, а не мислим за толкова важен сектор. Правителството има финансов екип, нека дадат предложения – чрез целеви заем през Българската банка за развитие, чрез държавна помощ, чрез други финансови източници. Сега е моментът България да започне преговорите за кохезионната политика за новия финансов период. През него ще бъдат финансирани мерки за запазване на околната среда и преобразуването на енергетиката. Не можем да оставим този важен сектор да загине. Той има икономически и социални измерения, засяга и националната сигурност“, заяви Сергей Станишев на кръглата маса.
В Стара Загора Станишев предложи и създаването на работна група, която да предложи дългосрочна стратегия за развитието на българската енергетика.
„Процедурите в ЕП отдавна са изчерпани. Пуснахме общи писма до Комисията по екология и гласуването за допускането им беше с разгромяващ резултат. Има опасност да хвърлим усилията си в грешна посока. Трябват ни конкретни стъпки: дерогации, дългосрочна стратегия за енергетиката и финансова помощ за централите.“, категоричен бе лидерът на европейските социалисти.
Форумът се проведе в залата на Общинския съвет в Стара Загора, а негов домакин бе кметът на града Живко Тодоров.
Синдикатите бият камбаната, че съдбата на българската енергетика е в опасност заради приетия от ЕС регламент за големите горивни инсталации. Българските ТЕЦ-ове не отговарят на новите европейски изисквания за нивото на въглеродните емисии. Когато този регламент влезе в сила, около 120 000 души у нас, заети в енергетиката, ще останат без работа, алармират профсъюзите. Кръглата маса е организирана в Стара Загора заради близостта на Маришкия басейн. Евентуалното затваряне на ТЕЦ-ове ще създаде социално напрежение, посочват синдикалистите. Според тях България трябва да работи за ново решение на Европейския парламент, което да отчита интересите ни и да върне документа за ново разглеждане от Европейската комисия.