19min.bg

Стив Ханке: България не се нуждае от еврото

В интервю за в.“24 часа“ бащата на валутния борд, Стив Ханке, коментира, че пенсионната система в ЕС е на ръба да банкрутира и ЕС трябва да използва “острия молив” за намаляването на пенсиите. "Те не могат да плащат тези пенсии, но ги обещават, тоест не могат, въпреки че искат. Очевидно премиерът ви е прав. И не е необходимо човек да е гений, за да направи този извод“, добавя Ханке. Припомняме, че по време на офицалното си посещение в Прага, премиерът Бойко Борисов заяви, че ако европейските държави, които имат по-висок бюджетен дефицит от 3%, направят пенсиите и заплатите колкото в България, до 1-2 години ще си решат проблема.
Според Ханке в момента няма инвестиции в нововъзникващите пазари по света, защото бизнесът се страхува от излишни рискове. „Но ако в България нямаше фискална, парична и банкова дисциплина, отливът на капитали щеше да е много по-голям. Трябва да помните, че съседството с Гърция в момента изобщо не ви помага“, коментира още Ханке и предупреди, че България трябва да се пази от неконтролируем фалит на Гърция, заради гръцките инвестиции и банки в страната.


Съветът му към управляващите е: „Като цяло правете това, което правите в момента. И не се поддавайте на влиянието на много от европейските политици и европейските финансови министри... Вие може да давате уроци на големите в ЕС. Те нямат уроци, които да дадат на България.“


Според Ханке България не се нуждае от еврото, особено сега, в средата на световната криза.


„Най-лошото, което може да направите, е да губите време за приемане на еврото. Абсолютно деструктивно и ненужно“, коментира той.


"Може да пазите лева, колкото искате, а с него и своята свобода. С лева и борда никога няма да изпаднете в състояние като това в Гърция“, съветва професорът.


„В еврозоната България изглежда доста добре, не е на върха, но е в твърде добро здраве. Сега всички са настинали, а вие сте в добра форма за възстановяване от настинката в сравнение с останалите страни от еврозоната“, коментира още Стив Ханке.