19min.bg

Стив Ханке: Българите няма да спечелят нищо с еврото

 
 Присъединяването на България към еврозоната е много лоша идея. То може да доведе до финансова криза като тази в Гърция, няма да реши никакви проблеми в страната, а само ще доведе до загуба на суверенитет. Това коментира финансистът Стив Ханке в предаването 120 минути, преподавател в университета Джон Хопкинс в САЩ и известен у нас като баща на валутния борд. Той добави, че в момента България неофициално е член на еврозоната, тъй като курсът на лева е обвързан с общата европейска валута. Според него българите няма да спечелят нищо, ако приемат еврото, но ще загубят силата на валутния борд. Замяната на лева с еврото няма да бъде магическо решение за всички останали проблеми в България.

България официално обяви намерението си за влизане в чакалнята на еврозоната на 12 юли.

Според Ханке това създава „морална опасност“. "Ако влезете в еврозоната, ще се изправите пред моралната опасност, с която се сблъска Гърция. България ще каже: "Вижте, можем да сме малко по-отпуснати по фискалното ни състояние в България, защото ако изпаднем в трудност, ЕС няма да направи нищо друго, освен да ни спаси". Точно това си мислеха гърците. Гърция беше официално в еврозоната и харчеха пари като луди, гръцките политици не харчеха пари, а крадяха пари," коментира финансистът пред бТВ.

"Това са глупости, защото левът неофициално вече е в зоната. Нищо няма да се промени, освен, че България ще загуби много суверенитет, ще бъде в еврозоната официално, нещо, от което няма излизане. Затова казвам, че е като в песента на Eagles Hotel California – влезеш ли веднъж, няма излизане“, коментира Ханке.

Във връзка със свое изказване във списание Форбс за премиера Бойко Борисов, че той "трябва да спре да слуша Брюксел и да започнете да обръща внимание на българите", Ханке обясни какво е имал предвид: "Очевидно той не слушаше българите, защото мнозинството българи искат да запазят валутния борд. А и ако погледнете поведението на Борисов по въпроса, той е бил във всички крайности. Първо е за приемане на еврото, после не иска приемане на еврото. Той прави каквото в Брюксел му кажат да прави", добави финансистът.


Източник: Медиапул