19min.bg

Строителите демонстрират с 1000 машини на Цариградско

Камарата на строителите в България предприема предупредителен мирен протест утре от 7 до 12 ч. по Цариградско шосе, като според председателя й инж. Илиян Терзиев ще бъдат извадени 1000 машини. „Но ще пазим асфалта”, увери той. В 9.30 ч. строителите ще внесат в парламента, а след това – в кабинета и при президента, „ако ни приемат”, както уточни шефът им, декларация срещу „безпрецедентните и злостни атаки” по сектора. Освен това, са събрали 53 000 подписа и под другите си искания в кампанията Аз съм строител, стартирала на професионалния им празник 26 октомври.


Строителите настояват за ясно регламентиране на отговорностите в бранша, където проектите не се изпълняват само от тях, а и от инвеститори, проектанти и надзор, ала само те са обвинявани при недобре свършена работа.


Те искат още продължаване на програмата за саниране, тъй като създадените по нея специализирани бригади вече изтичат към Франция, където сега започва ударно подобна кампания.


С това е свързано и още едно тяхно искане: връщане на строителните специалности сред приоритетните за държавата. Липсата на кадри е огромен проблем. Строителите настояват още за промени в закона за обществените поръчки, за да не се затруднява реалното извършване на работата им, както става сега.


Гилдията е за въвеждане на референтни цени, защото ниските ставки водят и до ниско качество на изпълнение на обектите.


Друга важна задача е преодоляването на сивия сектор – само 5200 от 20 000 строителни фирми са гарантирано професионални и са членове на Камарата на българските строители.


Инж. Терзиев изрази силна загриженост, че кампанията срещу българските предприемачи в тази област може да е в полза на чужди фирми. Според него основните апетити са свързани с усвояването на еврофондовете, които по негови данни в момента осигуряват около 80% от заетостта в сектора. Става въпрос за милиарди евро, а ако браншът бъде оклеветен, смята той, ще има проблеми с усвояването.


„И при чужди фирми изпълнители, ние ще вършим работата – те дават само инженерен кадър и акъл. Може би на някого не се харесва, че единствени в Източна Европа запазихме силен национален строителен сектор”, заяви инж. Терзиев. И даде примери, че срещу ръководството на проектите, чужденците прибират лъвския пай от поръчките, които са вземали досега в България – примерно Летище София, докато за нашите, които извършват всичко по обектите, са останали недостатъчни средства.


Лидерите в бранша и гостуващият в КСБ проф. Р. Миланов от УАСГ посочиха като основен проблем за състоянието на пътищата, че поддръжката им не се гарантира в достатъчна степен от републиканския и общинските бюджети. Иначе стандартите за проектиране и строителство са немски, увери той. А Терзиев, който се похвали с 44-годишен стаж в този сектор, показа и „учебника” – томчето на германската съсловна организация.