19min.media

Субсидиите остават за партиите при напускането на техни депутати

Депутатите от БСП Мая Манолова и Янаки Стоилов са внесли в деловодството на парламента предложения за промени в Закона за политическите партии, целящи да прекратят практиката парите от държавната субсидия да следват депутатите при напускане на парламентарната им група. Така средствата ще остават в партията или коалицията, с чиято листа депутатите са влезли в Народното събрание (НС), предаде Медияпуул.


Мая Манолова коментира във вторник, че ще се прекрати купуването на депутати с партийни субсидии. Социалистите, подкрепени от ДПС и "Атака", разглеждат промяната и като допълнителна мярка срещу т.нар. номадство, тъй като народните представители вече няма да имат "стимули" да се местят от една група в друга.


Предишното НС, доминирано от ГЕРБ, забрани на независимите депутати да правят нови парламентарни групи, но пък ги използва за набавяне на парламентарното си мнозинство чрез т.нар. декларации за принадлежност към друга партия, която независимите подписваха, предаде Медияпуул. Твърдеше се, че независимите депутати, декларирали принадлежност към ГЕРБ и прехвърлили субсидията си към тях, са получавали част от сумата лично за себе си. Това обаче така и не се изясни, а властите дори отказваха официална информация на кого привеждат субсидиите си депутатите, напуснали РЗС, "Атака" и Синята коалиция.


В новия правилник се сменя понятието "независим народен представител" с народен представител, нечленуващ в никоя парламентарна група.


Друга промяна, предложена от Мая Манолова, предвижда парламентарните комисии да могат да създават обществени съвети.


Временната комисия, която обсъжда правилника за работа на парламента, вече прие да отпадне забраната бивши сътрудници на ДС да заемат ръководни постове в НС. Тази забрана и без това не е действаща след произнасяне на Конституционния съд.


 


Предложенията за постоянни комисии в НС са:


Комисия по икономическата политика и туризъм; Комисия по енергетика;


Комисия по бюджет и финанси;


Комисия по правни въпроси;


Комисия по регионална политика, местно самоуправление и инвестиционно планиране; Комисия по външна политика;


Комисия по отбрана;


Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред;


Комисия по земеделието и горите;


Комисия по труда и социалната политика;


Комисия по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта;


Комисия по здравеопазването;


Комисия по околната среда и водите;


Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения;


Комисия по културата и медиите;


Комисия за взаимодействие с гражданските организации и движения;


Комисия по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите; Комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика;


Комисия за контрол над службите за сигурност, използването и прилагането на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения; Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове;


Комисия за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.