19min.bg

СУПЕРинфлация 2010 или как обедняхме рекордно

Всички традиционни стоки, които влизат в скромната потребителска кошница на българските пенсионери и голямото мнозинство от домакинствата поскъпват с незапомнени за последните 12 години темпове.


Това е най-голямото обедняване на народа от времената на хиперинфлацията, затова нарекохме данните на Националния статистически институт СУПЕРинфлация. Числата сравняват ноември 2009 г., когато правителството навърши 100 дни, с ноември 2010 г.


При средна инфлация 4,6% в страната за годината, ръстът при някои стоки е зашеметяващ: 80% чесън, 58% олио (по данни на Метро в Труд и 37,1 на сто по НСИ), 46% телешко месо, 45% домати, 35% грозде, 19% парно, 17,5% сирене, 15% кашкавал, по 11% хляб и ориз.


Средното покачване за тази потребителска кошница от първа необходимост е 45,5% или 10 пъти над нормата. С толкова са обеднели хората всъщност. Особено тези със замразени от идването на това правителство пенсии.


Онези, които на всичкото отгоре са с орязани заплати, губят още повече от липсата на антикризисна програма и каквито и да било видими реформи.


Не е чудно, че дори в София се регистрира сериозно недоволство. Според последното проучване на НЦИОМ 72,5% от хората са на мнение, че положението им и способността да потребяват се влошават.


Столицата е градът с доходи доста по-високи от средните за страната, където безработицата е около 3 пъти по-ниска по процент от тази, която се измерва в останалата част от държавата.


Фактът, че три-четвърти от софийските граждани са недеволни от социалното си положение показва, че суперинфлацията е ударила на практика цялата средна класа.


Неофициална информация от шефовете на търговските банки показва, че хората започват да изтеглят своите депозити, въпреки високите лихви, за да използват “белите пари за черни дни” за ежедневно потребление.


Добрата новина е, че според финансистите всичко това е белег, че сме достигнали дъното на кризата и след като премине зимата посоката на развитие ще бъде положителна.