19min.bg

Свещените статуи на Великденския остров с "непоправими щети" след пожар

Според местни и чилийските власти високите каменни глави и други археологически елементи на Великденския остров са били овъглени от пожар, предаде CNN.

Пожарът, причинен от близкия вулкан Рано Рараку, започна в понеделник и унищожи повече от 100 хектара от острова, повреждайки известните издялани от камък статуи, познати като "моаи", създадени от полинезийско племе преди повече от 500 години.

В изявление от четвъртък Арики Тепано, който е директор на местната общност Мау Хенуа, управляваща природния парк Рапа Нуи, определи щетите като "непоправими" и предупреди, че "последствията надхвърлят това, което могат да видят очите".


Националният парк "Рапа Нуи", чието име идва от местното название на острова, е защитена зона, в която се съхранява наследството на културата Рапа Нуи.


Островът, включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, се намира на около 3500 км от бреговете на Чили и е най-отдалеченият обитаем остров на планетата. Далечният остров отдавна е дестинация в списъка на туристите от цял свят, най-вече заради гигантските паметници на Моаи.


 Заместник-министърът на културното наследство на Чили Каролина Перес Датари заяви, че служители от Националния съвет за паметниците на културата (CNM) "са на място и оценяват щетите" от пожара върху свещените каменни фигури на острова.



Съставът на статуите може да бъде засегнат от "излагането на високи температури . . . което може да доведе до големи пукнатини, които да засегнат целостта на моаите", според CNM.


Националният парк на острова, в който се намират 386 моаи, издълбани от твърд базалт, в момента е затворен за туристи, докато природозащитниците разследват степента на пораженията, потвърди съветът на Рапа Нуи в публикация във Facebook.


Малко преди пандемията от коронавируси да спре пътуванията, Великденският остров се сблъскваше с редица прояви на лошо поведение от страна на туристите, които понякога се снимаха с маоите под ъгъл, в който изглеждаше, че "бъркат в носа" на гигантските статуи.


Преди две години жител на чилийския остров е арестуван, след като камионът му се блъска в една от каменните фигури и разбива аху, или платформата, на която тя е разположена.


Полинезийските мореплаватели са пристигнали за първи път на Рапа Нуи преди около 900 години и отдавна предизвикват любопитството на изследователите защо огромните статуи са поставени там, където са.
Но последните проучвания показват, че статуите може да са свързани с мястото, където заселниците на острова са открили подводни сладководни извори.



Според ЮНЕСКО полинезийското общество се е заселило на острова и е създало "мощна, творческа и оригинална традиция на монументална скулптура и архитектура, свободна от всякакво външно влияние", като например "издигнатите огромни каменни фигури, известни като моаи, които са създали ненадминат пейзаж, продължаващ да очарова хората по целия свят".