19min.bg

Светът се срива: Папата

Светът, какъвто го познаваме, "се срива" на фона на бързо ускоряващото се изменение на климата и бездействието на световните лидери, предупреди папа Франциск. Той посочи развитите западни държави като главни виновници за кризата.

В апостолическото си насърчение, озаглавено Laudate Deum и публикувано в сряда, главата на Римокатолическата църква изрази съжаление, че е постигнат малък напредък, откакто през 2015 г. той публикува енцикличното писмо Laudato Si' по темата.

"Светът, в който живеем, се срива и може би наближава точката на пречупване", като настоящата климатична криза заплашва самото "достойнство на човешкия живот", настоява понтификът. По-нататък той подчерта, че последиците от нея стават все по-трудни за пренебрегване, проявявайки се в "екстремни метеорологични явления, чести периоди на необичайна жега, суша".

Според папата схващането, че по-бедните страни са отговорни за глобалното затопляне, е напълно погрешно. Понтификът посочи, че "емисиите на човек в САЩ са около два пъти повече от тези на хората, живеещи в Китай, и около седем пъти повече от средното за най-бедните страни". Имайки предвид това, той призова за "широка промяна на безотговорния начин на живот, свързан със западния модел".

Франциск остро разкритикува отрицателите на климатичните промени, като обяви, че "вече не е възможно да се съмняваме в човешкия - "антропния" - произход" на явлението. Той отбеляза, че през последните петдесет години глобалните температури са се повишили със скорост, невиждана през последните две хилядолетия.


Папата изрази съжаление, че "климатичната криза не е точно въпрос, който интересува големите икономически сили, чиято грижа е да получат възможно най-голяма печалба при минимални разходи и в най-кратък срок". Той взе на прицел и големите мултинационални организации заради тяхната неефективност.

Франциск твърди, че предишните кризи, като големия икономически спад през 2008 г. и пандемията от Ковида-19, са предоставили уникални възможности за "осъществяване на полезни промени", които са били "пропилени".

Апелът на папата от 2015 г. беше отправен месеци преди ратифицирането на Парижкото споразумение за климата, като на преговорите присъстваше ватиканска делегация. През следващите години Светият престол беше домакин на множество конференции, посветени на борбата с изменението на климата, в които участваха както религиозни, така и бизнес лидери. Франциск е произнесъл много речи по темата, включително в ООН и Конгреса на САЩ.