19min.bg

Свръхпечалби за фирмите след компенсациите за ток


Компенсациите за ток за бизнеса и намаленият ДДС изкривяват финансите на държавата, става ясно от данните за изпълнението на бюджета за 11-е месеца на годината. Хазната е на червено с 605 млн. лв. в края на ноември, сочат сметките на Министерството на финансите (МФ). През септември сметките на държавата приключиха почти занулени, след като предните месеци се отчитаха неизменно излишъци за над 1 млрд. лв.


Първоначалните очаквания бяха за по-висок дефицит за ноември. От МФ посочват, че през месеца са постъпили значителни приходи от корпоративен данък над 1,3 млрд. лв., свързани с крайния срок за авансовите вноски за данъка през 2022 г.  От ведомството отбелязват, че голямата сума говори за "възможно свръх компенсиране на определени сектори от бизнеса, дължащо се преди всичко на широкия обхват на мерките за небитовите потребители на електрическа енергия".


"Много от предприятията вече прехвърлиха тежестта от високите цени на енергоносителите към крайните клиенти и домакинствата и липсата на фокус на мерките за изплащане на компенсации доведе до изкривяване на финансовите им резултати и формиране на значителни печалби", подчертаха от МФ.
В същото време, заради намалената и нулевата ставка на ДДС за определени стоки и услуги, както и на изпреварващия ръст на данъка за възстановяване, се очаква неизпълнение на планираните приходи от ДДС за 2022 г.


Разходите на държавата нарастват много по-бързо от приходите заради скока на пенсиите от 1 октомври, по-високите субсидии, социални плащания и капиталови инвестиции в края на годината. Парите, които даваме по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) към ноември 2022 г. са в размер на 56,957 млрд. лв. (86,4 % от годишния разчет). За сравнение по това време на миналата година са били 47,141 млрд. лв.


Около 10 млрд. лв. е сумата на компенсациите за ток, която ще получат т.г. небитовите потребители - фирми, болници, училища, детски градини, държавни и общински учреждения. За догодина се очаква още по-голяма сметка.


Пламен Валентинов