19min.bg

СЗО: България да намали доплащането за здравна помощ от 44% на 15%

  Доплащането на пациентите за медицинска помощ и лекарства у нас трябва да бъде намалено от сегашните 44.2% на 15%. Това е препоръката на Световната здравна организация (СЗО), дадена от ръководителя на българския офис д-р Скендер Сила в четвъртък на пресконференция по повод предстоящия Световен ден на здравето – 7 април. Сила обясни, че целта на СЗО и призивът й към всички държави е да бъде достигнато ниво от 15% на неформалните плащания на пациентите, пише Медиапул.

“Недопустимо е, който и да е днес – пенсионер, самотен родител, безработен, вашият съсед да бъде тласнат към бедност, защото трябва да плати за лечението, от което се нуждае“, каза Сила, цитирайки регионалния директор на СЗО за Европа д-р Жужана Якоб.

Анализи на СЗО показват, че домакинствата в най-бедната една пета от населението на Европа биха изпитали големи финансови затруднения най-вече заради доплащания за лекарства и е много вероятно тези хора да отложат или пропуснат да потърсят медицинска помощ поради финансови затруднения или други препятствия, свързани с достъпа.

У нас пациентите доплащат от джоба си най-вече за лекарства, които не се покриват изобщо или се плащат само частично от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и за медицински консумативи и дейности в болниците, които също са извън обхвата на здравния фонд.

„Нивото на тютюнопушене в България е около 30% и е повече от средното за европейския регион. Все по-високият процент на хора с наднормено тегло - 55 на сто и на хора със затлъстяване - 21% са сравними със средните стойности за европейския регион на Световната здравна организация. Нивата на прием на алкохол са по-високи от средните за региона“.

Ще се търси нов механизъм за намаляване на броя на здравнонеосигурените лица, които по последни данни са малко над 700 000, каза председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Даниела Дариткова.


Снимка: БНР