19min.bg

Таксата за сградна инсталация обърка топлофикациите

"Топлофикациите не знаят как да реагират на исканията за опрощаване на таксата за сградна инсталация", призна председателят на ДКЕВР Светла Тодорова. Причината е, че има разминаване в законите. Утре комисията ще излезе със становище и ясни указания към топлофикационните дружества какво да предприемат. Проучването на регулатора показало, че Законът за защита на потребителите противоречи на Закона за енергетиката. Така в единия е записано, че услуга се заплаща тогава, когато е поискана от потребителя., т.е., когато абонатът не иска да ползва парно, може да се откаже от сградната инсталация. Това обаче противоречи на Закона за енергетиката, който според


регулаторът отразява коректно европейската директива.


Комисията съобщи, че има решение на Конституционния съд по жалбата на омбудсмана от 2009 година, според което сградната инсталация представлява "общи части" и съответно абонатът не може да се откаже сам. Това може да стане само ако 2/3 от живущите в кооперацията поискат отказ от услугата топлоснабдяване. Тогава съответното дружество е длъжно да спре парното в цялата сграда и тогава не се изискват и прилежащите такси.


19 минути припомня, че според европейската директива №83 от 2011 г., която от 25 юли 2014 г. е включена и в българския Закон за защита на потребителите, таксата за сградна инсталация за абонатите на топлофикациите, които нямат радиатори по домовете си, отпада. Това означава, че гражданите могат да попълнят декларация за отказ от парно и оттук нататък няма да им се налага да плащат излишни такси. Освен, че никой в продължение на няколко месеца не бе информирал хората за нововъведенията, все още няма и ясни указания, според които дружествата да обработват молбите на хората.