19min.media

Търгът на човешки череп в Обединеното кралство е отменен след протест от страна на Индия

Аукционна къща в Обединеното кралство оттегля продажбата на човешки череп след протест в Индия. Артефактът датира от британската колониална епоха, когато човешките останки са били вземани като трофеи и са попадали в различни музеи и частни колекции в Европа и САЩ.

Смята се, че човешкият череп от XIX в. принадлежи на племето нага - местна етническа група, обитаваща хълмовете на североизточна Индия, включително щата Нагаланд. Черепът, прикрепен към животински рога, беше обявен за онлайн продажба тази седмица като лот № 64 в Swan Auction Galleries в Тетсуърт, Оксфордшър. Той беше обявен за начална цена от 2 100 паунда (2 740 долара), като аукционерът смяташе, че ще донесе около 4 000 паунда (5 200 долара). Съобщенията сочат, че първоначално черепът е бил част от колекция, притежавана от белгийския архитект от 19 век Франсоа Копенс.  

„Този експонат би представлявал особен интерес за колекционерите, които се интересуват от антропология и племенни култури“, гласи описанието на лота според информационната агенция PTI. В търга бяха включени човешки останки от други племена в Индия, Мианмар, Папуа Нова Гвинея, Соломоновите острови, Нигерия, Конго и Бенин.


Търгът предизвика протест в Нагаланд, воден от главния министър Нейфиу Рио, който поиска намесата на индийския министър на външните работи С. Джайшанкар, за да спре продажбата.


Това е изключително емоционален и свещен въпрос за нашия народ“, пише Нейфиу Рио. „Традиционният обичай на нашия народ е да отдава най-голямо уважение и почит на останките на починалите.“ Рио призова Джайшанкар да повдигне въпроса пред Върховната комисия на Индия в Лондон.  

По-рано Форумът за помирение на нагите (FNR), група от Нагаланд, изрази загриженост относно търга, като заяви, че той нарушава член 15 от Декларацията на ООН за правата на коренното население (UNDRIP). Групата се свърза директно с аукционната къща, за да осъди продажбата и да призове предметът да бъде репатриран.  

FNR също така води диалог с музея „Пит Ривърс“ в Оксфорд относно предмети, които се намират в колекцията на музея, се отбелязва в докладите. През 2020 г. музеят заяви, че ще премахне от експозицията човешки останки и други „нечувствителни експонати“ след етичен преглед.  

„С облекчение научаваме, че аукционната къща вече е премахнала всички човешки останки от днешната продажба“, заяви професор Лаура ван Бруховен, директор на музея „Питт Ривърс“, коментирайки развитието на събитията в сряда. Тя осъди продажбата на останки на предци като „обидна и неприемлива“.


 Това се случва в момент, когато правителства и организации в Южна Азия и Африка настояват западните държави да върнат произведения на изкуството и артефакти, взети по време на колониалното управление.

През последните години Индия върна стотици антики, за които се смята, че са били откраднати от британците, от Обединеното кралство, САЩ и Австралия. Миналия месец, по време на посещението на министър-председателя Нарендра Моди в САЩ, Индия получи 297 предмета, с което общият брой на върнатите артефакти от различни държави достигна 650 през последното десетилетие.


 Мария Пенчева