Търговията между Русия и Африка достига нов връх
Търговският оборот на Русия с африканските страни нараства непрекъснато, след като през 2023 г. достигна исторически връх от 24,5 млрд. долара, което е увеличение с почти 37% спрямо предходната година, съобщи руският заместник-министър на икономическото развитие Дмитрий Волвач.
Миналогодишният ръст се дължи на увеличението на износа от Русия и вноса от Африка съответно с 43% и 8,6%, каза Волвач. Той говори на учредителната министерска конференция на Форума за партньорство Русия-Африка, която се проведе във федералната територия Сириус на Черно море.
Според министъра руско-африканската търговия също е нараснала с 18,5% до 18,6 млрд. долара през първите осем месеца на тази година, като се очаква до 2030 г. взаимният оборот да се удвои.
"Това показва взаимен интерес към развитието на търговията от страна на руските и африканските делови среди “, заяви той.
"Почти 90% от руския износ за Африка през миналата година са били петрол и петролни продукти, пшеница, различни метали и метални изделия. Вносът от Африка е представен основно от селскостопански продукти - плодове, ядки, какао и кафе “, допълва Волвач.
Египет остава водещият търговски партньор на Москва в Африка. Между януари и септември 2024 г. Кайро е закупил 6,8 млн. тона руска пшеница. След него се нарежда Алжир, който е внесъл 1,3 млн. тона, съобщава Центърът за осигуряване на качеството на зърното. Кения е на трета позиция с 1,2 млн. тона; Либия е закупила 1 млн. тона, а Судан - 0,6 млн. тона. Доставките за Гамбия, Джибути и Етиопия също бяха възобновени през тази година, което отразява силното търсене на руско зърно на целия континент, посочва агенцията.
В събота Вълвач призна, че руският износ традиционно преобладава над обема на стоките, внасяни от африканските страни - дисбаланс, който е източник на безпокойство за местния бизнес в Южна Африка. Той заяви, че и двете страни работят активно за намаляване на дефицита в търговските връзки.
"Това е в интерес на всички страни, тъй като, от една страна, ще увеличи продажбите на нашите партньори, а от друга, ще подобри условията за транспортните и логистичните компании, които в момента превозват предимно в една посока “, заяви той.
Заместник-министърът съобщи, че руското министерство на икономическото развитие води преговори с няколко африкански държави относно възможността за подписване на споразумения за улесняване на насърчаването и взаимната защита на инвестициите. Такива споразумения вече са сключени с Ангола, Египет, Зимбабве, Либия, Екваториална Гвинея и Южна Африка, а още две с Конго и Мароко са в процес на сключване, каза Волвач.
Пламен Валентинов