19min.bg

Цената на златото се срина

Цената на златото се срина. Още от началото на тази седмица е отчетен спад от 3,7%, спрямо края на миналата седмица. Котировките на благородния метал отстъпиха до двегодишно дъно под 1500 долара за тройунция, като към 11:00 часа на 15 април стойността на тройунция възлиза на 1437.75, сочи справка в investing.com.



Заради сривът на благородния метал милиардерът Джон Полсън изгуби над 300 млн. долара от личното си състояние. Хеджфондовете на Полсън управляват близо 9,5 млрд. долара, от които около 85% са инвестирани в злато и произхождащи от него активи. Цената на златото падна с 4,1% в петък, намалявайки личното състояние на Полсън с около 328 млн. долара.



През миналата седмица Goldman Sachs Group Inc. обяви, че понижава прогнозата си за цената на златото през 2014 г.



Deutsche Bank AG пък понижи прогнозата си за 2013 г. с 12%, изтъквайки като една от причините за това поскъпващият долар. От Societe Generale SA заявиха на 2 април, че златото е "балон."



Мнозина обаче смятат, че златото ще продължи да поскъпва в дългосрочен план, защото правителствата инжектират пари в икономиките с невиждани темпове.


Разпродажбите на благородния метал започнаха още при подновяването на търговията тази нощ, като темпът им набра сила след преминаването под ключовото ниво на съпротива при 1 477 долара за тройунция. Настоящата цена е с 25% под рекордните 1 920.80 долара за тройунция, достигната през септември 2011 г. Така след разпродажбите от днес и петък златото официално отговаря на дефиницията за мечи пазар.




По всяка вероятност цената на златото ще намери подкрепа при 1 412.50 долара за тройунция. Най-близката съпротива пък се очертава при върха от 11 април – 1 476.25 долара за тройунцуя, прогнозират от investing.com.



Голяма роля за пазарните настроения тази сутрин играят данните за икономическия ръст на Китай, който се оказа под очакванията на анализаторите за първото тримесечие на годината. За периода темпът на разрастване на китайската икономика се е забавил до 7.7%, което се размина с прогнозите за ръст от 8 на сто. Други данни от Китай, свързани с индустриалното производство на азиатската държава, също се оказаха под очакваното.



С днешните разпродажби златото продължи рязкото си пропадане от петък, когато цената му се срина с 5%. Повод за това са очакванията, че Федералният резерв на САЩ е все по-близо до прекратяване на програмите за вливане на ликвидност на финансовите пазари.



Заедно със златото, днес силен натиск преживява и среброто. Само за часове цената на метала пропадна с 6.56% до 24.45 долара за тройунция в 11:00 часа българско време.