Цените на какаото са близо до 50-годишен връх
Тази седмица цените на какаото се повишиха до най-високото си ниво от близо половин век насам на фона на намаляващото предлагане в световен мащаб, сочат данните от търговията.
Фючърсите в Ню Йорк за ключовата съставка за производство на шоколад се повишиха над 4200 долара за метричен тон, което е най-високата цена на стоката от септември 1977 г. насам, надминавайки пика от 2011 г., който беше резултат от забраната за износ на какао от Кот д'Ивоар през тази година. Досега през тази година цените са скочили с около 75%.
Експертите обясняват скока на цените с лошата реколта в Кот д'Ивоар и Гана, които доставят две трети от какаовите зърна в света, на фона на екстремни климатични условия и болести по културите, дължащи се на по-слабото използване на торове от фермерите. Медиите съобщават, че началото на прибирането на реколтата в двата региона вече изостава от темповете на миналия сезон, което поражда опасения за по-нататъшно свиване на и без това недостатъчното предлагане на пазара.
По данни на Trading Economics от 1 октомври до 12 ноември фермерите от Кот д'Ивоар са доставили 348 560 метрични тона какао, което е с 25,3% по-малко в сравнение със същия период на миналата година.
Анализаторите от бранша отбелязват също така, че е възможно по-нататъшно покачване на цените поради заплахата за световното предлагане, която представлява метеорологичното явление Ел Ниньо, което се очаква да засуши Западна Африка през следващите месеци. Недостигът на предлагане се изостря и от нарасналото търсене на какаови зърна в световен мащаб, като през последните месеци се наблюдава ръст на преработката в Европа, Бразилия и Кот д'Ивоар.