19min.bg

Централната банка на Русия намали лихвените проценти за втори път в рамките на два месеца

Централната банка на Русия намали лихвените проценти за втори път в рамките на два месеца, като ги понижи от 11% на 9,5%. Банката заяви, че инфлацията се забавя по-бързо от очакваното, предаде CNN.




Банката също така заяви, че "спадът на икономическата активност" е по-малък от прогнозирания през април, но добави, че икономическата среда остава "предизвикателна" Това се случва, след като на 26 май банката намали лихвите от 14% на 11%.




Централната банка съобщи, че инфлацията в Русия в момента е 17% в сравнение с прогнозите за 17,8% през април. Сега тя прогнозира, че през 2023 г. този процент ще спадне до 5-7 %, а през 2024 г. ще се върне на 4 %.




Според банката спадът се дължи "до голяма степен на корекция в цените на малка група стоки и услуги, след като те рязко се повишиха през март". Тя заяви, че този спад се дължи отчасти на поскъпването на руската рубла.


 


Непосредствено след нахлуването на Русия в Украйна през февруари лихвените проценти бяха повишени до 20%, тъй като банката се опита да предотврати западни санкции, които да предизвикат финансова криза.




След инвазията рублата се срина до рекордно ниско ниво спрямо щатския долар, тъй като Западът замрази около половината от руските валутни резерви на стойност 600 млрд. долара. Стотици мултинационални компании напуснаха страната, а на Русия беше забранено да купува ключови западни технологии и услуги.


 


 


Оттогава руската валута се възстановява, подкрепена от контрола върху капитала, целящ да принуди бизнеса и инвеститорите да купуват рубли, както и от растящите световни цени на енергията.


 



 Капиталовият контрол и спешните резерви могат да издържат само толкова дълго, а евентуален фалит е на дневен ред. На 31 май Кремъл заяви, че Русия разполага с пари и има готовност да плати дълга си, така че няма обективна причина за дефолт.