19min.bg

Централните банки представляват рекордните 33% от месечното глобално търсене на злато: Икономист

Централните банки по света се отказват от щатския долар и насочват вниманието си към златото като сигурен актив, заяви председателят на Rockefeller International Ручир Шарма.    

Цените на суровината са се повишили с 20% през последните шест месеца, като търсенето идва не от "обичайните заподозрени", като големи и малки инвеститори, които "търсят хеджиране срещу инфлацията и ниските реални лихвени проценти", а от "тежки купувачи" като централните банки, пише Шарма за Financial Times.  

Според инвестиционния експерт регулаторите рязко намаляват доларовите си авоари и търсят сигурна алтернатива. Централните банки сега представляват рекордните 33% от месечното глобално търсене на злато и увеличават покупките на злато повече от когато и да било от началото на данните през 1950 г., допълва Шарма.  

"Този бум на покупките спомогна за повишаване на цената на златото до почти рекордни нива и с повече от 50% по-висока от тази, която биха предложили моделите, базирани на реалните лихвени проценти", обясни той и добави, че "явно нещо ново движи цените на златото".  

Шарма посочи, че девет от десетте най-големи купувачи от централните банки са в "развиващия се свят", включително Русия, Индия и Китай.   

"Неслучайно тези три държави водят разговори с Бразилия и Южна Африка за създаване на нова валута, която да се противопостави на долара", отбеляза Шарма.


Той обяснява търсенето на благородния метал с нарастващия натиск от страна на САЩ и техните съюзници за налагане на санкции, тъй като до 30% от държавите са подложени на международни санкции - в сравнение с 10% в началото на 90-те години на миналия век.  

"По този начин най-старият и традиционен актив - златото, сега е средство за бунт на централните банки срещу долара", твърди Шарма.  

Някои държави започнаха да търсят алтернативи, след като видяха, че руските активи са замразени в чужбина и страната е отрязана от глобалната система за финансови съобщения SWIFT.  

"Изведнъж стана ясно, че всяка държава може да бъде мишена", пише Шарма.   

Според експерта САЩ са възприели санкциите като "безплатен начин за борба с Русия", но в действителност въоръжаването на долара е струвало скъпо на Вашингтон, тъй като дори съюзници като Тайланд и Филипините са започнали да търсят алтернативи.