19min.bg

Ципрас обвини международните кредитори в шантнаж

Гръцкият премиер Алексис Ципрас зае отбранителна позицията по преговорите за спасителната програма на страната и обвини международните кредитори, че "изнудват" правителството му. "Основополагащите принципи на ЕС са солидарност, равенство и взаимно уважение. Той не се основава на шантажи и ултиматуми," заяви Ципрас в Брюксел.


 


В същото време германският канцлер Ангела Меркел призова Атина да приеме "изключително щедрото" предложение на кредиторите. То включва пет месеца отсрочка и 12 милиарда евро помощ до края на ноември в замяна на редица реформи, съобщи Франс прес, като се позова на проектодокумент от преговорите. Това ще е третото отсрочване на гръцкия дълг, посочва агенцията. Освен това кредиторите са готови да отпуснат спешно на Атина 1,8 милиарда евро, веднага щом парламентът гласува реформите, за да може Гърция да се издължи към МВФ в края на месеца.


 


По-рано гръцкият финансов министър Янис Варуфакис заяви, че страната му е направила всичко по силите си да изпълни "странните искания" на кредиторите и е твърдо решена да остане в еврозоната. Но Атина няма да приеме решение на дълговата си криза, което смята за неосъществимо, подчерта Варуфакис в интервю за ирландското радио.


 


Международният валутен фонд (МВФ) изрази увереност, че Атина ще плати дълга си към организацията до края на месеца. Говорителят Джери Райс също опроверга информациите, че именно фондът играе "лошото ченге" в преговорите:


 


Очакваме плащането да бъде направено на 30-и юни и гръцките власти заявиха това публично. Институциите, трите институции - Европейската комисия, Европейската централна банка и МВФ, имат обща позиция и са на едно и също мнение по въпроса.


 


Дискусията на срещата на върха на Европейския съюз (ЕС) по проблема с Атина завърши с отлагане на решението за извънредното заседание на Еврогрупата утре. Френският президент Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел обявиха, че то ще бъде решаващо за съдбата на Атина:


 


Времето изтича. Всички в Европейския съвет се съгласиха, че трябва да се направи всичко възможно, за да се стигне до решение в събота. Затова и срещата е от решаващо значение.


 


Гърция получи два спасителни заема на обща стойност 240 милиарда евро от 2010 година досега. Ако няма споразумение през уикенда да се размрази останалата помощ, страната е изправена пред фалит.