19min.bg

Техеран обмисля дали да експулсира британския посланик в Иран

    Правителството на Иран обмисля възможността да експулсира британския посланик Робърт Макеър след неговото участие в протестите в страната, заяви официалният представител на съдебната власт в страната Голамхосейн Исмаили, предава РИА Новости, като се позовава на информация на техеранската агенция ISNA.


"В международното право такива хора се считат за нежелани лица. Нашия народ очаква той да бъде изгонен от страната. Международната общност също изисква това", каза Исмаили, като заяви, че Иран има всички основателни причини да експулсира посланика.


"Разбира се, Министерството на външните работи и правителството на Ислямска република Иран са отговорни по този въпрос, в ролята си на приемащата държава", каза той и добави, че всичко ще се случи в съответствие с член 9 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 18 април 1961 г.


Иранската агенция Тасним по-рано съобщи, че британският посланик в Иран Робърт Макеър е бил задържан, но по-късно стана ясно, че дипломатът е освободен. Според иранските медии, посланикът е присъствал на протестите в Техеран и е „участвал в организацията, подстрекателствата и дори е ръководството на някои радикални действия“. В Техеран по-рано започнаха протести по повод сваления погрешка украински самолет в Техеран по-рано, при което загинаха 176 души, повечето от които иранци. Демонстрацията целеше да почете паметта на жертвите.


Самолетът на Международни авиолинии Украйна беше свален от ракета малко след като излетя от летището на Техеран. Иранските власти първоначално заявиха, че причината за катастрофата е техническа грешка, но по-късно признаха, че самолетът е бил свален от ракета, защото е летял твърде близо до военно съоръжение и е бил сбъркан с „вражеска цел“.


Иранските власти часове по-рано изстреляха ракети срещу американски бази в Ирак, като отговор на убийството от страна на сили на Вашингтон на висшия генерал Касем Сюлеймани и правителството твърди, че са очаквали ответен удар, заради което системите за противовъздушна отбрана са били в бойна готовност.


Източник: Фокус