Точат милиони от Топлофикация чрез ненужни дела
Столичната топлофикация е източила няколко милиона чрез адвокатски кантори и подновяване на стари дела срещу потребителите, чиято давност отдавна е изтекла. Това скандално разкритие направи изпълнителният секретар на Федерацията на потребителите Павел Кърлев пред Телеграф. От няколко месеца насам то е изровило стари изпълнителни листове от периода 1998-2000 г. Това обаче са архивирани дела, по които не са проведени изпълнителни действия от държавните съдебни изпълнители. Съгласно предишния Гражданско-процесуален кодекс, те имат давност 2 години, след което делото се прекратява и на практика парите за юридически консултации, които парното харчи потъват в частни съдия-изпълнители и адвокати.
„Това е записано и в сегашния ГПК, но съдия-изпълнителите много трудно се съобразяват с него. Сега обаче Топлофикация ги вади от архивите, дава ги на частни съдебни изпълнители и те започват да притесняват хората с пълното съзнание, че с една компетентна защита, съдът ще постанови, че лицето не дължи нищо“, категоричен е Кърлев. Той допълни, че в почти 100% от подобните случаи, които постъпват във федерацията, Темида отсъжда в полза на частните лица. Само миналия петък са били възстановени съдебните разноски на 7 души, които дружеството е длъжно да плати. „Съдът трябва да отхърли изцяло претенциите на Топлофикация“, твърди Кърлев. Той разкри, че има масова практика съдебните състави 3-4 пъти да взимат едно и също решение – в полза на клиента, но на следващо заседание юристите от дружеството се възползвали от вратичка в ГПК. В него се разпорежда, че ако двете страни не могат да убедят съдията в своите доводи, той може по собствено усмотрение да определи размера на сумата.
„В тези случаи е ясно, че тези съдии са се сблъскали с висшестоящия, който е направил сурова забележка, че ако продължава така, Топлофикация ще фалира. Няма друго обяснение – да имате няколко казуса, решени по един начин, а на четвъртия да се взема друго решение“, убеден е секретарят на федерацията на потребителите. Допълнителен аргумент за порочната практика и погазването на закона е решението на Висшия касационен съд от 5-и март миналата година, с което се забранява да се присъждат суми изцяло въз основа на частни документи, предоставени само от едната страна. В случая обаче съдът не взема решения по нищо друго, тъй като Топлофикация предоставя само своите частни документи във фактурите, които не отговарят на Закона за счетоводството и на Закона за ДДС.
„Масова практика е да се нарушава законът, когато Топлофикация сваля данните за потреблението в абонатните станции, без да присъства човек от етажната собственост. В нито един от случаите Топлофикация не може да представи такъв картон. Ако съдът си изпълнява задълженията, само поради тази причина – за недоказване на количествената енергия, би трябвало да отхвърли исковете на Топлофикация“, категоричен е Павел Кърлев. През потребителската федерация досега са минали 1000 дела, 700 от които са завършили с отхвърляне на исковете основно заради погасителната давност.
Като друг основен проблем, Кърлев изтъкна размерът на сградната инсталация и сумите, които плащат за нея клиентите. „Честно ли е хора, които не ползват парно дам плащат до 50% сградна инсталация, когато това не е възможно да стане въобще физически? През 1999 г. тя беше 10%, а сега може да стигне до 50%. Трябва да бъде най-много 15%“, категоричен е Павел Кърлев. Все по-често обаче надхвърля 50 на сто и достига дори до 75 %. Според секретаря на федерацията реално цената на сградната инсталация трябва да е 15 %.