19min.media

Топ френски шпионин: ислямистите искат европейски „халифат"

Ислямисткото движение „Мюсюлмански братя“ разширява влиянието си във Франция, а крайната му цел е да превърне страната в част от халифат, управляван от законите на шериата, според висшия служител на разузнаването в страната.


Бертран Шамуло, ръководител на Националната дирекция за териториално разузнаване към френското министерство на вътрешните работи, направи тези забележки по време на интервю за Le Monde тази седмица.


Той заяви, че повече от 100 000 поклонници посещават джамии, управлявани от „Мюсюлмански братя“, които разпространяват идеите си чрез утвърждаване и с „много гладко“ говорене, вместо да прибягват до насилие.


Движението ефективно използва напрежението в обществото, за да проникне постепенно в някои социални предприятия и организации на гражданското общество, казва Шамуло.


„Това ни тревожи, защото проникването им засяга всички сектори: спорт, здравеопазване, образование и т.н.“, подчерта той.


Един от инструментите на стратегията им е да играят ролята на жертва, каза Шамуло, като уточни, че всеки път, когато някоя джамия бъде затворена или сепаратистки имам бъде изгонен, ислямистите осъждат така наречената „ислямофобска държава“.


Рискът е, че някои умерени мюсюлмани могат да бъдат убедени в този дискурс на жертвата, предупреди ръководителят на разузнаването.


Той даде за пример организацията с нестопанска цел „Колектив срещу ислямофобията във Франция“ (CCIF), създадена през 2003 г. с мисия да се бори с дискриминацията спрямо мюсюлманите. Разпусната през 2020 г., CCIF беше многократно критикувана заради използването на термина „ислямофобия“ и беше заподозряна във връзки с ислямисти.


Идеите на CCIF, като например задължителното забулване или отхвърлянето на групи със смесени раси, сега постепенно се утвърждават в Белгия, твърди Шамуло.


Обществото на мюсюлманските братя, по-известно като Мюсюлмански братя, е транснационална сунитска ислямистка организация, основана в Египет от ислямски учен през 1928 г. То се застъпва за прилагането на ислямския закон във всички аспекти на обществото и е забранено като терористична организация от много държави.


След смъртоносните джихадистки нападения, извършени през последните години от чуждестранни и местни бойци, френският президент Еманюел Макрон започна борба с това, което той нарича ислямски сепаратизъм и радикален ислям в страната. Мерките имат за цел да ограничат чуждестранното влияние върху мюсюлманските институции във Франция.


По данни на Френската статистическа агенция във Франция живеят близо седем милиона мюсюлмани, което представлява около 10% от населението. Ислямът е втората по големина религия в страната след католицизма.


Пламен Валентинов


 На снимката: Арабски надпис върху плочка от фритария, изобразяващ имената на Бог, Мохамед и първите халифи