19min.bg

Топбанкери вещаят катастрофална криза заради САЩ

Топбанкери предупредиха, че за САЩ, които преживяват тежка бюджетна криза, настъпват много трудни времена, които могат да се отразят и върху глобалната икономика. Президентът на Световната банка Джим Йон-Ким алармира за много опасен период за Америка, предаде Ройтерс.


Предупреждението е отправено в момент, когато наближава и крайният срок за постигане на споразумение за тавана на дълга, в противен случай страната може да обяви фалит. "Дни ни делят от един много опасен момент", посочи Ким при завършването на годишната среща на Световната банка и на Международния валутен фонд във Вашингтон. "Колкото повече се приближаваме до крайния срок, толкова повече това ще окаже влияние върху развиващия се свят", каза шефът на СБ.


С неразбирателствата си около бюджета и тавана на дълга, американските законодатели рискуват да причинят щети на целия свят, които може да наклонят глобалната икономика към още една рецесия, предупреди и директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от британския в. „Индипендънт”.


Лагард, която е и бивш финансов министър на Франция, поля със студен душ предположенията, които дойдоха от републиканския лагер, че правителството не трябва да обявява фалит, ако в крайна сметка таванът на дълга не бъде вдигнат.


По-рано сенаторът на Кентъки Ранд Пол заяви пред Си Ен Ен, че „ако САЩ не вдигнат тавана на дълга си, това означава че ще трябва да се балансира бюджета, но не и че ще трябва да се обяви фалит”.


"Когато си най-голямата икономика в света, когато си едно сигурно убежище при всички обстоятелства, както е в този случай, ти не можеш да се впускаш в подобни счетоводни практики", изтъкна ръководителят на МВФ.


"Ако достигнем крайния срок, това ще бъде катастрофално събитие за гореспоменатите страни. Но това може да е в голям ущърб и на развитите икономики", каза Ким. Той посочи, че икономиките по света, в частност американската, ще се сблъскат тогава с покачване на лихвите, със спад на доверието и със забавяне на растежа. Американското министерство на финансите обяви, че няма да разполага с пари в брой от 17 октомври, ако не бъде постигнато споразумение за тавана на дълга и той не бъде повишен от настоящото си ниво от $16,7 трлн.


За предстоящите трудности предупреди и изпълнителният директор на "Дойче банк" Аншу Джейн, според когото, ако бъде обявен дефолт, това ще бъде "напълно катастрофално".