Топлофикация Плевен инвестира в газови когенератори за повишаване на количеството високоефективна енергия.
„За да повишим количеството високоефективна енергия инвестирахме и в газови когенератори, които ще допълват работата на газовата турбина.
В момента текат дейности по изграждането на халето за самите когенератори. Готови са фундаментите и се работи по металната конструкция на халето.“ каза изпълнителният директор на Топлофикация Плевен инж. Йордан Василев.
Директорът поясни, че предстои завършване на халето с прилежащите ВиК, ел. Инсталации, монтаж на тръби, ел. Оборудване и котел утилизатори.
„Съгласно разчетите се предвижда всички дейности в халето да приключат през пролетта. След това специалистите на компанията-доставчик ще довършат монтажа и следва да бъдат проведени едномесечни тестове и пускане в експлоатация.“ каза инж. Йордан Василев.
Инж.Йордан Василев коментира, че според него е малко вероятно цената на електрическата енергия да се понижи чувствително в близко бъдеще, но всички тези инвестиции се правят именно с цел задържането и максимално дълго на по-ниски нива.
„Цените на природния газ в Европа се повишиха през миналата година, а оттам и цените на електрическата енергия. Освен газа върху крайната цена влияе и цената на въглеродните емисии. Емисиите практически докоснаха психологическата граница от 100 евро за тон, въпреки че преди 2 години бяха под 20 евро. Преди 2-3 години Европейската комисия прогнозираше повишение на въглеродните емисии до 65 евро през 2030 година, но ето, че този праг бе преминат много по-рано.
Да, мощностите на природен газ, каквито използваме в Топлофикация Плевен не са толкова засегнати, като тези на въглища, но високата цена оказва влияние върху нашите разходи. Да, всички говорят за строителство на повече възобновяеми мощности, но в рамките на съществуващите технологични решения не може да се разчита на тях напълно, защото те зависят в значителна степен от метеорологичните условия. При мощностите на въглища и природен газ влиянието на времето е сведено до минимум и в тази връзка при резки застудявания, липса на вятър или достатъчно слънце, те осигуряват сигурно производство на енергия, каквото няма при възобновяемите източници.“ каза инж. Йордан Василев.