Тръмп обясни защо Мъск няма да бъде президент на САЩ
Технологичният милиардер Илон Мъск няма да бъде президент на САЩ, заяви бъдещият държавен глава Доналд Тръмп, като отхвърли подигравките на законодателите от Демократическата партия, че Мъск е „истинският лидер“ на Републиканската партия, след като онлайн кампанията му помогна да бъде потопен законопроектът за държавните разходи.
Някои лидери на Демократическата партия изразиха загриженост относно прекомерното влияние на Мъск върху републиканския политик, намеквайки, че Тръмп е отстъпил президентския пост на технологичния милиардер.
Произнасяйки първата си голяма реч след изборите през ноември на „АмерикаФест“ на Търнинг Пойнт във Финикс, Аризона, в неделя, Тръмп отхвърли твърденията.
„Не, той няма да бъде президент, това мога да ви кажа“, каза той. „И аз съм в безопасност. Знаете ли защо той не може да бъде? Той не е роден в тази страна.“Дори милиардерът да искаше да получи поста, той нямаше да го получи, тъй като американската конституция изисква президентът на САЩ да е роден гражданин, а Мъск е роден в Южна Африка.
Забележките идват в момент, в който политици от Демократическата партия неотдавна намекнаха, че Мъск е „истинският лидер“ на Републиканската партия.
Твърденията последваха агресивната кампания на милиардера за натиск срещу двупартийния законопроект за финансиране на правителството, в която той заклейми предложението за разходите като „престъпно“, „възмутително“ и „един от най-лошите законопроекти, писани някога“.
В коментар за провала на плана за разходите Каролин Ливит, говорител на екипа Тръмп-Ванс, направи изявление миналата седмица, цитирано от The Hill.
„Веднага след като президентът Тръмп оповести официалната си позиция относно CR [продължаващата резолюция], републиканците на Капитолийския хълм повториха неговата гледна точка. Президентът Тръмп е лидерът на Републиканската партия. Точка“, се казва в изявлението.
„Всички различни мистификации, а новата е: „Президентът Тръмп е отстъпил президентския пост на Илон Мъск“ - каза Тръмп пред тълпата в Аризона. „Не, не. Това не се случва.“
Новоизбраният президент похвали своя високопоставен съюзник, за когото се съобщава, че е предоставил общо 238,5 млн. долара на комитет за политически действия в подкрепа на Тръмп, като каза, че Мъск „отиде в Пенсилвания и остана - остана там в продължение на един месец и ни помогна да спечелим този щат, който спечелихме с голяма разлика“.
„Не е ли хубаво да имаме умни хора, на които можем да разчитаме? Не искаме ли това?“ попита Тръмп, обръщайки се към събралите се в Turning Point.
Милиардерът участва отблизо в процеса на прехода и публично се намесва в изборната политика с онлайн коментарите си за назначенията.
Мъск и предприемачът Вивек Рамасвами бяха назначени за ръководители на Департамента за правителствена ефективност (DOGE) - нова инициатива, чиято задача е да намали правителствените отпадъци и да рационализира федералната бюрокрация.
Пламен Валентинов
Снимка: AP Photo/Alex Brandon, File