Транспортното министерство загуби делото за 35 нови мотриси на БДЖ
Личното явяване на служебния министър на транспорта Красимира Стоянова на делото срещу обществената поръчка за закупуване на 35 нови мотриси за БДЖ не помогна. Министерство на транспорта и съобщенията е загубило и процедурата по избор на доставчик на мотрисите се връща на етап класиране на оферти, съобщава Сега. Това означава ново забавяне, а сроковете на практика вече са неизпълними, коментират експерти.
Търгът за нови 35 електрически мотрисни влака бе обявен за пореден път през юни с процедура на договаряне без обявление, след като предходна открита процедура се провали. Министерство на транспорта и съобщенията допусна до преговори участвалите в предходната процедура "Щадлер”, “ПЕСА” и консорциум “Булему”, а “Шкода” беше отстранена. Комисията класира на първо и второ място “Щадлер” и “ПЕСА”, а “Булему” обжалва. Междувременно “Щадлер” се отказа от поръчката и от транспортното министерство обявиха намерения да сключат договор с класирания на второ място.
Това сега се оказва невъзможно, защото Върховният административен съд отменя окончателно решението на комисията за класирането на компаниите и връща процедурата на ниво разглеждане на оферти. Нещо повече - от прочита на решението става ясно, че съществуват сериозни съмнения, че сроковете могат да бъдат спазени.
За разлика от КЗК, Върховният административен съд счита, че комисията е следвало да проучи внимателно възможностите на компаниите да спазят сроковете за доставка, а не просто да вярва на декларираното от тях. Пред КЗК “Булему” твърди, че двете класирани на първо място компании няма как да произведат изискваните спецификации влакове в посочения срок, защото не произвеждат точно такъв тип возило. Проблемът е в посоченото техническо изискване всеки влак да има зони за качване и слизане на пътници с двустранно разположени врати, които от всяка страна да бъдат минимум 1.5 пъти повече от броя вагони във влака. И двете компании не произвеждат такъв тип влакове и за да изпълнят поръчката, трябва първо да получат разрешение за такъв подвид мотриса. Това отнема много време и на практика става невъзможна последващата доставка в рамките на посочените срокове, твърди компанията.
КЗК отхвърля тези доводи с аргумента, че предоставянето на разрешение за тип превозни средства не е предварително условие по поръчката, но според ВАС това е неправилно.
Съществуват сериозни основания да се приеме, че има риск за спазване на сроковете, още повече, че предходната открита процедура със същите участници е отменена именно заради нереалистични срокове. Конкурсната комисия е следвало да проучи тези обстоятелства и да гарантира, че офертите са реално изпълними, счита ВАС.
Връщането на процедурата на ниво оценка на оферти, при това с аргумент нереални срокове, прави нещата все по-неспасяеми, коментират експерти. Поръчката е по националния план за възстановяване и устойчивост, по който срокът за изпълнение е август 2026 г. Решението на съда със сигурност ще изненада неприятно транспортното министерство. Служебният министър Красимира Стоянова бе на мнение, че ведомството има добри шансове да спечели делото. Не е ясно на фона на липсата на време дали министерството няма изцяло да се откаже от процедурата. Така единствената поръчка от планираните по плана за възстановяване с реален договор остава за 25 електрически мотриси от “Шкода” с минимум 300 седящи места и скорост до 160 км в час.