19min.bg

Туризмът поиска над 1.5 млрд. лв. за възстановяване вместо санирането

Туристическият бранш поиска минимум 1.5 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост като най-засегнатият сектор с орязване на средствата за санирането. Парите трябва да дойдат по предвидените за България от ЕС над 12 млрд. лв. безвъзмездна помощ в следващите 6 години за справяне с Ковид кризата. По представения план от вицепремиера в оставка Томислав Дончев са отделени едва 17 млн. лв. за туризма. В първоначалния вариант дори секторът въобще не фигурираше. Най-много средства има за строителния сектор - над 6.5 млрд. лв., които ще отидат нови канали и системи за напояване, нови медицински центрове, модернизация на училища и гари, и 2.5 млрд. лв. от тях за саниране на жилищни сгради.

“В санирането и строителството са комисионните и затова има отделен най-голям бюджет за този сектор. Определено трябва да го има санирането, но строителството не е в криза и сред най-засегнатите сектори, какъвто е например туризмът“, коментира пред TravelNews Георги Щерев, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Според него трябва да бъдат отделени за туризма минимум 1.5 млрд. лв. по плана за възстановяване, който е най-засегнатият от пандемията. До преди кризата заемаше между 12-14% от БВП на България и пропорционално толкова средства трябва да бъдат отделени по плана за неговото възстановяване, посочи Щерев.

Предвидените 17 млн. лв. за туризма няма да стигнат за нищо. Целта на плана е да възстанови икономиката и най-засегнатите сектори след кризата, обяви Павлина Русева, член на УС на Сдружението на туроператорите и туристическите агенти „Обединение Бъдеще за туризма“. Те настояват за осигуряването на 20 млн. лв. по плана за