19min.bg

Турските банки са обект на атаки заради руската платежна система: FT

САЩ и ЕС възнамеряват да окажат натиск върху турските банки, така че Анкара да не помага на Москва да "заобикаля санкциите", съобщи FT, позовавайки се на двама западни служители, запознати с въпроса.

Турските банки, които са се интегрирали в руската платежна система Mir, ще бъдат в центъра на вниманието на западните държави, които увеличават усилията си да следят за прилагането на антируските санкции. Mir е разработена от Централната банка на Русия като вътрешна алтернатива на Visa и Mastercard след първия кръг от санкции, наложени на Москва през 2014 г.


Според изданието ЕС планира да изпрати делегация, която да изрази загрижеността си директно пред турските служители.


"Ще изпратим много ясно послание, че например финансови институции от трети страни не трябва да се свързват с платежната мрежа на Mir, защото това крие известни рискове от заобикаляне на санкциите", заяви пред FT един от неназованите западни служители.


 По-рано някои медии съобщиха, че руската система за разплащания в Турция не функционира правилно. Въпреки това ръководителят на руската Национална система за платежни карти Владимир Комлев заяви пред репортери в четвъртък, че картите Mir функционират нормално.

"Нищо лошо не се е случило в Турция, работата върви в абсолютно нормален режим. Картите Mir се приемат навсякъде, където и преди са били приемани", каза той.


 В началото на август турските банки приеха платежната мрежа Mir, което позволи на руските туристи да плащат за покупките си в страната. Понастоящем пет големи турски кредитора използват руската платежна система - Turkiye Is Bankasi, Ziraat Bankasi, VakifBank, DenizBank и Halkbank. FT цитира двама от тях, които потвърждават, че не извършват транзакции със санкционирани руски банки, спазвайки напълно наложените ограничения.