Турция иска да се присъедини към БРИКС
Турция би искала да се присъедини към групата на страните от БРИКС и възнамерява да повдигне този въпрос на предстоящата среща на ръководителите на външните министерства на икономическия блок в Русия, съобщи външният министър на страната Хакан Фидан.
По време на тридневното си посещение в Китай Фидан заяви пред репортери, че Турция отдавна чака да стане член на Европейския съюз, но от години среща съпротивата на някои от членовете на блока. В този контекст Анкара сега разглежда БРИКС като алтернативна платформа за интеграция, обясни министърът.
„Не можем да пренебрегнем факта, че БРИКС, като важна платформа за сътрудничество, предлага на някои други държави добра алтернатива“, каза Фидан, като отбеляза, че макар групата все още да има да извърви „дълъг път“, Анкара вижда „потенциал в БРИКС“.
По време на събитие в Центъра за Китай и глобализация (CCG) в Пекин Фидан заяви, че очаква с нетърпение да присъства на срещата на външните министри на групата, която ще включва представители на Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, Иран, Египет, Етиопия, Саудитска Арабия и ОАЕ. Събитието ще се проведе следващата седмица в руския град Нижни Новгород.
Москва приветства интереса на Анкара да се присъедини към БРИКС. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че темата за членството на Турция в групата ще бъде включена в дневния ред на срещата на върха през следващата седмица, която тази година се председателства от Русия.
Песков обаче отбеляза, че икономическият блок може да не е в състояние да задоволи напълно интересите на всички многобройни държави, които са изразили желание да се присъединят към БРИКС. Въпреки това той заяви, че „такъв активен интерес“ е добре дошъл и че групата ще направи всичко възможно, за да поддържа контакти с всички заинтересовани страни.
Миналата седмица руският външен министър Сергей Лавров също отбеляза, че вратите на БРИКС са отворени за представителите на най-различни „икономически и политически системи и макрорегиони“.
Единственото условие за присъединяване към групата е ангажиментът да се работи въз основа на ключовия принцип за суверенно равенство на държавите - нещо, с което западните колеги на Русия изглежда се борят, коментира Лавров.
Снимка: Ройтерс