19min.media

Турция към САЩ: Нашето приятелство може да бъде поставено под въпрос

   Турският премиер Бинали Йълдъръм засили натиска върху Съединените щати да екстрадират ислямския проповедник Фехуллах Гюлен, обвиняван от Анкара, че стои зад опита за военен преврат в петък, предаде БНР:



  Ще бъдем разочаровани, ако нашите (американски) приятели ни кажат да представим доказателства, въпреки че членове на престъпната организация се опитват да унищожат едно избрано правителство по нареждане на този човек. На този етап нашето приятелство дори може да бъде поставено под въпрос.


Гюлен категорично отрича да е бил замесен в опита за смяна на властта. Вчера американският държавен секретар Джон Кери заяви, че Анкара трябва да предостави доказателства, когато подаде искането за екстрадиция на духовника.



Турция разполага с документи, които посочват отговорните за неуспешния опит за преврат в страната, подчерта Йълдъръм. По думите му, заговорниците са имали подробни планове кои хора ще поемат министерски постове и кой ще бъде начело на военното положение. Турският премиер посочи също, че не е правилно да се взима прибързано решение относно смъртното наказание. Той представи нови данни за жертвите, ранените и задържаните при опита за преврат. 24 от организаторите на пуча са били убити в нощта срещу събота, а други 50 са ранените. Общо от организаторите на преврата са били убити над 100 души, а ранените са 1500. Досега са задържани над 7500 души, сред които около 6 хиляди военни, 755 - съдии и прокурори и 650 цивилни граждани. Арестувани са и 100 полицаи. Турското министерство на вътрешните работи по-рано съобщи, 7900 служители на полицията и силите за сигурност са отстранени от постовете им.


Що се отнася до критиките на Запада заради големия брой арестувани, Йълдъръм обясни, че правителството ще действа "в рамките на закона", за да се справи с организаторите на опита за преврат.