19min.bg

Турция обвини Siemens, че умишлено забавя доставката на оборудване за АЕЦ Аккую

Турският министър на енергетиката Алпарслан Байрактар обвини германския индустриален гигант Siemens, че умишлено забавя доставката на оборудване за изграждането на атомната електроцентрала „Аккую“, която е на стойност 24 млрд. долара. Съоръжението трябва да бъде първото по рода си в Турция и се изгражда от руската агенция за ядрена енергия „Росатом“.

Пред информационната агенция „Анадолу“ Байрактар заяви, че първият ядрен реактор в Турция вече е завършен на повече от 90 %. Забавянето на Siemens при доставката на оборудването обаче е забавило проекта с няколко месеца. Министърът твърди, че решението на германската компания е взето „с политическа нагласа по въпрос, който няма правно основание и не подлежи на никакви международни санкции“.

Ако Siemens цели „да наложи санкции на Русия, то това сериозно засяга и Турция“, добави Байрактар. Анкара вече е подала жалба за ситуацията „на най-високо ниво“, заяви той, настоявайки, че компанията трябва да „плати цена“ за поведението си.

Байрактар отбеляза, че Siemens е „една от компаниите, с които работим от много години“, но че „сега ни поставя в трудна ситуация, в която трябва сериозно да поставим под въпрос съществуването им“. С оглед на ситуацията Росатом започна да търси алтернативни доставчици и вече е направил поръчка за необходимото оборудване в Китай, добави министърът.  

По-рано Анкара предвиждаше датата на пускане на ядреното съоръжение „Аккую“ да бъде 29 октомври, за да съвпадне с честванията на Деня на републиката в Турция. Оттогава обаче властите предупредиха, че тази дата вероятно ще се промени поради забавянето на доставките на оборудване от Германия.

АЕЦ „Аккую“ е първата ядрена електроцентрала в Турция и ще включва четири енергоблока с реактори, проектирани в Русия, всеки от които ще може да произвежда 1200 мегавата.


 Кирил Пламенов