Турция ще поиска застраховка за руските дизелови танкери
От 6 февруари, ден след влизането в сила на ембаргото на ЕС върху вноса на преработени петролни продукти от Русия, Турция ще изисква валидни застрахователни документи от танкерите, превозващи петролни продукти през териториалните ѝ води, съобщи Генералната дирекция по морските въпроси.
Анкара настоява за застрахователно покритие "Защита и обезщетение" (P&I) от декември, след като ЕС и Г-7 въведоха подобна забрана за внос на петрол по море и ценови таван от 60 долара за барел, като забраниха на сделките над тази граница да получават брокерски, транспортни или застрахователни услуги.
Мярката бързо предизвика затруднения, когато десетки танкери, превозващи суров петрол, бяха задържани в проливите Босфор и Дарданели - основните водни пътища, свързващи Черно море със Средиземно море.
Дни преди планираното ембарго държавите от ЕС се борят да постигнат консенсус за максималната цена на руските петролни продукти съгласно новия механизъм за ограничаване на цените, предложен от Европейската комисия (ЕК).
Миналата седмица ЕК предложи блокът да наложи ценови таван от 100 долара за барел на първокласни руски петролни продукти като дизеловото гориво, за да сведе до минимум потенциалните последици за световното предлагане, и лимит от 45 долара за барел на поевтинели продукти като мазута. Полша и балтийските държави обаче продължават да настояват за определяне на по-ниски граници.
Очаква се мерките да влязат в сила на 5 февруари, след като получат одобрението на всички 27 държави - членки на ЕС.
По-рано тази седмица Москва забрани продажбата на суров петрол на страни, които не спазват механизма за определяне на тавана на цените. Понастоящем тя изисква от руските износители да не допускат никакво пряко или непряко споменаване на този факт в договорите с чуждестранните си клиенти на всички етапи от доставката на гориво до крайния клиент.