19min.bg

Турците с визи за страни от ЕС

Съдът на ЕС реши, че турските граждани нямат право да влизат без визи на територията на държава от Европейския съюз.
Решението е по дело за разрешението за пребиваване в Германия на турска гражданка, съобщи в. "Хюриет", цитиран от БТА и "Стандарт".

Присъдата затваря вратата за безвизови пътувания на турците в страни от ЕС, посочва изданието.

Съдебният процес започна миналата година по случай от 2007 г., свързан с отказа на Германия да издаде виза на Лейля Еджем Демиркан (тогава 14-годишна). Тя искала да замине за Германия, за да живее с майка си Ейлем Хубер и пастрока си Йорг Хубер.

Семейството даде под съд германското правителство заради дъщеря си, а германските съдии решиха да отнесат случая до Съда на ЕС.

Адвокатът на Демиркан настоява, че първата клауза от член 41 на допълнителния протокол от 1970 г. към Анкарското споразумение за асоцииране от 1963 г. не позволява вече придобитите права да бъдат намалявани, като изтъкна, че до 1981 г. турците са пътували в Европа, без да са им били нужни визи.

Общите визови изисквания бяха въведени през 1980 г., след като броят на безработните в Германия рязко се увеличи и други страни в ЕС последваха примера ѝ.

Берлин и Анкара спорят по въпроса от години. Докато германците могат да прекарат в Турция до три месеца без виза, турците трябва да получат виза, за да посетят Германия. Те също така са задължени да платят гаранционен депозит от няколко хиляди евро.

Турските туристи се оплакват, че трябва да чакат няколко седмици или дори месеци, а молбите им понякога са произволно отхвърляни.

Турция започна преговорите с ЕС през 2005 г., но досега е отбелязала незначителен напредък заради спора с Кипър и противопоставянето на някои членки на ЕС на допускането на многочислената мюсюлманска страна в съюза.

През юни тази година страните от Европейския съюз стигнаха до принципно съгласие за отваряне на нова глава в преговорите за членство на Турция. Заради репресиите срещу протестиращите обаче това ще стане чак през есента.
ЕС одобри подновяването на преговори въпреки съпротивата на Германия.