19min.bg

Учени, открили как усещаме допира и температурата, грабнаха Нобеловата награда за медицина

Учени, открили как усещаме допира и температурата, са спечелили Нобелова награда за медицина.

Американците Дейвид Юлиус и Ардем Патапутиан споделиха заветната награда за идентифициране на това как телата ни преобразуват физическите усещания в електрически сигнали в нервната система.

Учените бяха признати за „отключването на една от тайните на природата“ от комитета за Нобелова награда днес.

В тях се казва, че откритието им ще проправи пътя за разработване на лечения за широк спектър от състояния, включително хронична болка.
 
Смята се, че двойката е подпомогнала учени, разработили ваксини срещу коронавирус.


Победителите бяха обявени в понеделник от Томас Перлман, генерален секретар на Нобеловия комитет. Патрик Ернфорс от Нобеловия комитет каза, че 65 -годишният Джулиус използва капсаицин, активния компонент в лютите чушки, за идентифициране на нервните сензори, които позволяват на кожата да реагира на топлина.


Патапутиан е открил отделни сензори, чувствителни на налягане в клетките, които реагират на механична стимулация, каза той.


„Това наистина отключва една от тайните на природата“, каза Перлман.


"Това всъщност е нещо, което е от решаващо значение за оцеляването ни, така че е много важно и дълбоко откритие." Двамата споделиха и престижната награда Kavli за невронауки миналата година.


Миналогодишната Нобелова награда за медицина получи трима учени, които откриха опустошителния чернодробен вирус на хепатит С, пробив, който доведе до намиране на лечение на смъртоносната болест и тестове, за да се предотврати разпространението му през кръвни банки. Престижната награда идва със златен медал и 10 милиона шведски крони (над 1,14 милиона долара). Парите от наградата идват от завещание, оставено от създателя на наградата, шведския изобретател Алфред Нобел, който почина през 1895 г. Наградата е първата, която ще бъде връчена тази година. Другите награди са за изключителна работа в областта на физиката, химията, литературата, мира и икономиката.