19min.media

Учените разкриха точната дата на раждането на Исус и не е 25 декември

За милиони християни по света празнуването на Коледа има по-дълбоко значение от подаръците и хапването. Според техните вярвания на 25 декември тази година се навършват 2023 години от рождението на Исус Христос.


Изненадващата реалност обаче е, че Исус почти сигурно не е роден през зимата на година първа от новата ера. (AD е епохалната година от християнския календар Anno Domini (AD) и първата година от първия век и първото хилядолетие на християнската или общата ера (CE)). Експертите твърдят, че Исус може да е значително по-стар, отколкото повечето хора биха очаквали, като датират раждането му в първи век преди Христа.


И една лоша новина за всички, които планират празничните си тържества: историците твърдят, че няма причина да се смята, че рожденият ден на Исус наистина е 25 декември.


Въз основа на древни астрономически данни експертите изказват предположението, че Исус вероятно е роден през пролетта.


И макар че може да изглежда шокиращо, че Христос е роден „преди Христа“, объркването може да се проследи до 1500-годишна чиновническа грешка.


Професор Лорънс Микиюк от университета Purdue казва пред MailOnline: „Остава унизителен фактът, че въпреки различните твърдения никой в днешно време не е сигурен за точната година на раждането на Исус. 


 Според традиционното схващане, че Исус е роден на 25 декември 1 г. от н.е., на тази Коледа той трябва да навърши 2023 г.


Независимо от религиозните ви възгледи, почти никой не отрича, че наистина е имало човек на име Исус, роден в римската провинция Галилея преди около 2000 години.


Въпреки това, като човек, роден в класата на селяните, няма да има никакви данни за неговото раждане.


Според професор Микиюк най-доброто доказателство, с което разполагаме, за да разберем кога наистина е роден Исус, е да свържем живота му с известни личности, които са оставили много свидетелства след себе си.


Една от ключовите справки, на които се позовават учените, е животът на юдейския цар Ирод Велики, който е назначен от Рим да управлява земите, включително Витлеем и Йерусалим, от около 37 г. пр.


Според Библията, след като научава, че предстои да се роди „юдейският цар“, Ирод издава указ да бъдат убити всички юдейски момчета на възраст под две години.


Ако това е вярно, тогава Исус трябва да е роден поне две години преди смъртта на цар Ирод.


 За наше щастие има много съвременни източници, които дават сведения за живота и смъртта на цар Ирод, като например обширните „Юдейски древности“ на еврейския историк Флавий Йосиф Флавий, които са написани само 60 години след смъртта на Исус.


От критична гледна точка Йосиф Флавий ни казва, че малко преди смъртта на Ирод е имало лунно затъмнение.


Това може да се отнася до четири възможни дати: 15 септември 5 г. пр.н.е., 13 март 4 г. пр.н.е., 10 януари 1 г. пр.н.е. и 29 декември 1 г. пр.н.е.  Професор Микитюк казва: „Йосиф Флавий също ни казва на две места, че еврейската Пасха е настъпила скоро след смъртта на Ирод Велики. Тъй като Пасхата се отбелязва през пролетта, септември, януари и декември са изключени.


Това ни казва, че цар Ирод трябва да е умрял малко след 13 март 4 г. пр.


Въз основа на това изчисление повечето учени датират годината на раждане на Исус някъде около 4-6 г. пр. н. е., което би го направило около 2029 г. тази година.


Единственият проблем е, че извън Библията нямаме нито едно доказателство, че цар Ирод наистина е наредил легендарното клане на невинни.


Въпреки че историческите данни със сигурност представят Ирод като тиранин, заповедта за смъртта на хиляди деца е твърде недостоверна.


Въпреки това, независимо дали става дума за клане или не, самите автори на Евангелието са сигурни, че Исус и Ирод са живели за кратко в един и същи момент.


Тъй като Библията е вярна по отношение на датите на други исторически личности като Понтий Пилот и император Август, може да се предположи, че е приблизително вярна и по отношение на Ирод.


Първото реално споменаване на 25 декември като дата на раждането на Исус се появява в средата на IV в. от н.е. в римски алманах, в който са посочени датите на смъртта на различни християнски мъченици.


Въпреки това повечето учени са съгласни, че тази дата вероятно има малка връзка с действителния ден на раждането на Исус.


Професор Микююк казва: „Много малко вероятно е Исус да е роден на който и да е ден през декември, още по-малко на 25 декември, защото „на полето живееха пастири, които нощем пазеха стадата си“.


„През зимата овчарите са държали овцете си в кошарата, за да предпазят себе си и овцете си от лошото време.


Друг ключов момент е, че тревата, с която са се хранили овцете, е била най-богата през март, преди да бъде изпепелена от слънчевата жега.


„Този факт на изобилна трева през март се вписва в лунното затъмнение, настъпило малко преди смъртта на Ирод Велики“, казва професор Микиюк.


„Най-тясната дата, до която може да се стигне с увереност за раждането на Исус, изглежда е месец март през 6, 5 или 4 г. пр. н. е.


В търсене на по-точен отговор някои учени са последвали примера на тримата мъдреци и са погледнали към звездите.


В Евангелието от Матей тримата влъхви търсят Исус, следвайки „звездата Му на изток“.


Благодарение на грижливите записи на нощното небе, направени от китайските астрономи, имаме много предположения за това каква би могла да бъде тази звезда.


През 5 г. пр.н.е. астрономите от династията Хан записват преминаването на „звезда с метла“, която в продължение на 70 дни се движи по небето. 


Въпреки че кометата никога не е била назована, професор Колин Хъмфрис, физик от университета в Кеймбридж, смята, че това е Витлеемската звезда.


Професор Хъмфрис казва пред MailOnline: „Според китайските данни звездата се е появила през пролетта на 5 г. пр.н.е., което съответства на Евангелието на Лука, в което се казва, че е имало пастири на полето, които са гледали овцете си през нощта, както би трябвало да бъде през пролетния сезон на агнетата.


„Всяка комета, която е видима с невъоръжено око в продължение на повече от 70 дни, трябва да е много ярка, не сме виждали такава ярка комета през живота си.  


Въпреки това, докато професор Хъмфри твърди, че към 200 г. от н.е. кометите са се превърнали в знаци за величие, други учени твърдят, че през първи век от н.е. те биха били възприемани като знаци за нещастие.


Като алтернатива други изследователи предполагат, че Витлеемската звезда не е била ярка комета, а по-скоро астрономическо събитие, което би било невидимо за нетренираното око.


 Библията описва мъдреците като „влъхви“ - древната дума за астрономи, които биха се интересували повече от движението на планетите, отколкото от преминаването на падащи звезди или комети.


По време на раждането на Исус преди около 2 000 години една от водещите научни теории на времето е била тази, че движението на планетите може да се използва за предсказване на събитията на Земята.


Особено Юпитер се свързвал с кралската власт, така че всички редки събития, свързани с планетата, можели да бъдат повод за търсенето на нов цар от влъхвите.


През 6 г. пр.н.е. се наблюдава изключително рядко астрономическо събитие, наречено тройно съединение.


По време на това събитие Юпитер и Сатурн ще са се приближили един до друг на небето три пъти за много кратък период от време.


Най-вече на 17 април Юпитер щеше да изгрее пред Слънцето в събитие, наречено хелиакален изгрев, след което щеше да премине зад Луната.


Американският историк Майкъл Молнар предполага, че това е било възприето като особено благоприятен знак, който може би е предвещавал раждането на кралско семейство.


Ако библейският разказ за Витлеемската звезда е верен, това би могло да датира раждането на Исус през пролетта на 7 г. пр.н.е.


Така че, независимо дали става дума за комета или за рядко подреждане на планетите, всички доказателства сочат, че пролетта, а не зимата, е най-вероятната дата за раждането на Исус.