Украинските бежанци наближават 1,5 млн. души, докато руската атака продължава вече 11-и ден
Очаква се в неделя броят на бежанците, бягащи от Украйна, да достигне 1,5 милиона, тъй като нападението на Русия продължава вече 11-и ден, а Украйна настоява за допълнителна помощ от Запада, включително повече санкции и оръжия, съобщава Ройтерс.
Москва и Киев си размениха обвинения за проваленото в събота прекратяване на огъня, което щеше да позволи на цивилни граждани да напуснат Мариупол и Волноваха - два южни града, обсадени от руските сили. Украинците, които успяха да избягат, се прехвърлиха в съседна Полша, Румъния, Словакия и други страни.
Украинските преговарящи заявиха, че третият кръг от преговорите с Русия за прекратяване на огъня ще продължи в понеделник, въпреки че Москва не беше толкова категорична.
В телевизионно обръщение в събота вечерта президентът на Украйна Владимир Зеленский призова хората в районите, окупирани от руските войски, да се бият.
"Трябва да излезем навън и да прогоним това зло от нашите градове", каза той и обеща да възстанови нацията си.
Британското военно разузнаване заяви в неделя, че руските сили са се насочили към населени места в Украйна, но че силата на съпротивата забавя напредването им.
"Мащабът и силата на украинската съпротива продължават да изненадват Русия", съобщи британското военно разузнаване в актуална информация.
Русия многократно е отричала, че нанася удари по цивилни райони.
Украйна и западните страни осъдиха мотивите на Путин като неоснователен претекст за инвазията и наложиха мащабни санкции, целящи да изолират Москва и да осакатят икономиката ѝ.
САЩ заявиха, че ще предоставят на Украйна повече оръжия, и многократно предупредиха, че могат да увеличат санкциите, а президентът Джо Байдън поиска спешно финансиране в размер на 10 млрд. долара, за да отговори на кризата.
Вашингтон работи с Полша, докато Варшава обмисля дали да предостави изтребители на Украйна, заяви говорител на Белия дом.
По-късно Visa и Mastercard заявиха, че ще преустановят дейността си с кредитни карти в Русия, което е последният от драматичната поредица от оттегляния на компании заради инвазията.
НАТО, към която Украйна иска да се присъедини, се противопоставя на призивите на Зеленский да наложи забранена за полети зона над страната му, като твърди, че това ще доведе до ескалация на конфликта извън Украйна.
В опит да посредничи израелският премиер Нафтали Бенет се срещна с Путин в Кремъл в събота, а по-късно разговаря със Зеленский.
Очаква се турският президент Тайип Ердоган да разговаря с Путин в неделя. Турция, която е член на НАТО, има обща морска граница с Украйна и Русия в Черно море.
В неделя руски медии цитираха неидентифициран източник, според когото Украйна е близо до създаването на ядрено оръжие на базата на плутоний, макар че източникът не се позовава на доказателства.
Правителството на Украйна заяви, че не планира да се присъедини отново към ядрения клуб, тъй като се отказа от ядрените си оръжия през 1994 г. след разпадането на Съветския съюз.