19min.media

Украйна чака 30 бг самолета, имаме всичко 12 летящи, новият военен министър ли ги обеща?

01/02


Украинската военна телевизия предаде информация на ВМС ЗС – т.е. от официална по-официална за бг военна помощ.


 


След заглавието „Над 70 самолета за украинската армия”, се изброяват точно 70 машини. Почти половината – 30 са посочени с флага и името на България. Страната ни е и единствената, която ще предостави Су 25 – машините, които поддържат сухопътни операции, т.е. най-рисковите мисии.


 


И се обяснява: „Нашите партньори ни пращат МиГ 29 и Су 25!”. Също, че самолетите ще бъдат базирани на полските летища, откъдето украински пилоти ще изпълняват бойни задачи с тях.


 


Не е ясно дали в качеството си на бг посланик в НАТО до ранния следобед на вторника не ги е обещал новоизбраният военен министър Драгомир Заков. А въпросът е повече от интересен!


 


Защото България притежава едва 4 изправни от посочените 16 МиГ 29 и 8 изправни и летящи от посочените 14 Су 25. Това прави 12 от очакваните 30.


 


Не е ясно и изобщо защо са посочени числата 16 и 14. След последната катастрофа от 9 юни 2021 г. България има 10 бойни и 2 учебни МиГ 29. При ритуала за връщането от ремонт в Беларус на 8-те годни летящи СУ 25 пък стана ясно, че общият им брой е 12, а не 14, както явно очакват украинците.


 


Официалните ни питания до Министерството на отбраната по тези публикувани вече, включително официално обявени през 2021 г. бройки, не бяха коментирани с мотива: „Класифицирана информация”.


 


Интересно е кой тогава е предоставил фалшивата информация за несъществуващи бройки самолети? Ако тя е класифицирана, с право на достъп са само България и членовете на НАТО. А през последните дни американският президент Байдън всекидневно прави разликата между членство и липса на членство?


 


Както и най-важния въпрос – каква част от 12-те налични годни бойни самолета може да си позволи да отстъпи страната?


 


Това вероятно е принципно положение във военната наука, поради което няма как да бъде тайна, пък макар и обществена.


 


А в момента е особено съществено. Защото бойните действия са от другата страна на Черно море – Одеса е на 426 км от Варна.


 

Неофициалният коментар от върховете на властта, който получихме е:
„Няма какво да предоставим, а и не трябва”.


 


Илиян Костадинов