Украйна настоява Канада да не предава газова турбина на Русия
Украйна се противопоставя на това Канада да предаде турбина на руския държавен концерн Газпром за доставки на природен газ за Германия, тъй като това би било в противоречие със санкциите срещу Русия, заяви източник от украинското министерство на енергетиката пред Ройтерс.
Миналия месец Газпром намали капацитета на газопровода "Северен поток 1" до едва 40% от обичайните нива, като се позова на забавеното връщане на оборудването, което се обслужва от германската компания Siemens Energy в Канада.
"Санкциите забраняват трансфера на каквото и да е оборудване, свързано с газа", заяви източник от енергийното министерство.
"Ако, не дай си Боже, това решение бъде одобрено, несъмнено ще се обърнем към нашите европейски колеги с призив да преразгледат подхода си. Защото ако държавите не спазват решенията, които са приели относно санкциите, как можем да говорим за солидарност?"
Канадското министерство на природните ресурси не е отговорило веднага на искането за коментар. Министерствата на икономиката и на външните работи на Германия не бяха открити веднага за коментар.
Решението за връщане на турбината вече е взето, заяви запознат източник, като добави, че Канада и Германия не искат турбината да бъде повод за Русия да спре доставките на газ по газопровода "Северен поток 1".
В писмото си министърът твърди, че Русия все още разполага с повече от достатъчен капацитет по транзитните си маршрути, за да поддържа доставките и без турбината, разположена в Канада.
Украйна обвини Москва, че използва доставките на природен газ като оръжие за оказване на натиск върху европейските съюзници на Киев, за да намалят подкрепата си за Украйна, която отблъсква руската инвазия от 24 февруари.
Голямата украинска общност в Канада също лобира пред правителството на премиера Джъстин Трюдо да не връща турбината на Русия.