19min.media

Увеличават се призивите за оставка на президента на Южна Корея, премиерът обеща да служи до край

Министър-председателят на Южна Корея Хан Дък Су обеща да служи на народа „докрай“ след множеството оставки и нарастващите призиви за оставка на президента.

„В качеството си на министър-председател, контролиращ кабинета, поемам пълна отговорност за всички събития, довели до този момент“, заяви Хан в изявление от сряда, озаглавено „Послание към народа“.

„Ще работя с членовете на кабинета до самия край, за да служа на народа“, каза той. „От този момент нататък кабинетът трябва да изпълнява задълженията си, за да гарантира, че стабилността на нацията и ежедневният живот на хората ще останат незасегнати.“

Шест опозиционни партии се обявиха за импийчмънт на президента Юн Сук Йол след широко разпространения отзвук в целия политически спектър, включително в собствената му партия, срещу краткотрайния му указ за военно положение.

Какво ще се случи по-нататък? Законопроектът за импийчмънт на президента е внесен в Националното събрание, законодателния орган на страната, а гласуването е насрочено за петък или събота, според информационна агенция Yonhap. Ако бъде приет, той ще бъде изпратен в Конституционния съд, където най-малко шестима съдии трябва да се съгласят да подкрепят импийчмънта.

Съгласно южнокорейската конституция президентът ще бъде временно отстранен от упражняване на правомощията си по време на съдебния процес, докато не бъде взето решение по импийчмънта. Министър-председателят ще встъпи в длъжност като временен лидер.

Началникът на кабинета на Юн и повече от 10 висши секретари на президента подадоха своите оставки. Пред президентството на Юн Сук Йол се очертава голяма несигурност, тъй като подкрепата за южнокорейския президент се разпада след националната криза, предизвикана от краткото въвеждане на военно положение, заяви експерт по американско-корейските отношения.


Неочакваното изявление на Юн от снощи в очевиден опит да разреши политическото противопоставяне с опозицията беше „доста шокиращо за много корейци“, каза Елън Ким, старши научен сътрудник в катедра „Корея“ в Центъра за стратегически и международни изследвания.


Ходът на Юн - първото обявяване на военно положение след преминаването на Южна Корея към демокрация в края на 80-те години на миналия век - върна болезнените спомени за бившата военна диктатура в страната, каза Ким пред Линда Кинкейд от CNN.


От месеци Южна Корея е в ожесточена политическа безизходица, като през април либералните опозиционни партии в страната спечелиха парламентарно мнозинство. Миналата седмица напрежението ескалира, когато опозицията реши да намали държавния бюджет и да започне процедура по импийчмънт срещу ключови длъжностни лица.


„Юн категорично осъди това като „законодателна диктатура“ и видя в това заплаха за собственото си правителство“, каза Ким. Въпреки че Юн е силен защитник на свободата и демокрацията, обявяването на военно положение от негова страна „затруднява разбирането на това, което се опитва да постигне“ в условията на и без това нестабилна политическа атмосфера, казва Ким.


Пламен Валентинов


На снимката: Южнокорейският президент Юн Сук Йол произнася реч за обявяване на военно положение в Сеул, Южна Корея, на 3 декември.
Президентската канцелария/Reuters