19min.bg

В никакъв случай България не трябва да се присъединява към еврото: Янис Варуфакис

„С влизането в Еврозоната може и да спечелите нещо, но пък има много повече за губене.Има много малко печалби, които могат да бъдат постигнати по отношение на инвестициите и развитието. Има огромна липса на гъвкавост, която си налагате. Да не може да разчитате на собствената си валута в разгара на кризата. Струва ми се безсмислено. В никакъв случай не трябва да се присъединявате към еврото”. Това заяви бившият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис пред Нова телевизия.


„С влизането в Еврозоната може и да спечелите нещо, но пък има много повече за губене. Ако погледнете историята на Европейския съюз след въвеждането на еврото и потърсите успешните истории сред новите членове, ще откриете, че най-големите ползи, които сме получили от ЕС, по никакъв начин не са свързани с еврото. Добре е за страните да са членове на Съюза, но не и на Еврозоната. Има много малко печалби, които могат да бъдат постигнати по отношение на инвестициите и развитието. Има огромна липса на гъвкавост, която си налагате. Да не може да разчитате на собствената си валута в разгара на кризата. Струва ми се безсмислено. В никакъв случай не трябва да се присъединявате към еврото”, подчерта Варуфакис.


Според него Полша и Чехия никога „няма да направят тази грешка”. Варуфакис е учуден от решението на България да я направи. Няма да има сериозна разлика, след влизането в Еврозоната от гледна точка на пандемията.


„Еврото няма да ви помогне. Фалшивото усещане за полза се внушава от готовността на Европейските централни банки да печатат пари, но това е нож с две остриета. Моята препоръка е – стойте далеч”, добави той.


Според него паднемията е щяла да приключи досега, ако всички са се ваксинирали. „За съжаление преживяхме два провала. Първият беше, когато ЕС зрелищно се провали в това да осигури достатъчно бързо необходимият брой ваксини, от които се нуждаем. Това беше фиаско, организирано от лидера на ЕК Урсула фон дер Лайен. Беше отвратително, докато САЩ, Обединеното кралство и дори Русия напредваха с доставките на ваксини, ЕС не се справи. Вторият провал е, когато ваксините дойдоха и сега имаме достатъчно запаси, но голям процент от населението не искат да се ваксинират. А нашите правителства не са достатъчно добри в убеждаването”, каза икономистът.


Според него те са отприщили езика на наказанията и налагат авторитарни мерки, които не работят. Той изрази притеснение, че новата вълна ще настъпи след месец.