В Русия вече се продава по-малко водка и повече нискоалкохолни напитки
Според неотдавна публикувани данни водката, стереотипната национална напитка на Русия, започва да отстъпва на алтернативи с по-ниско съдържание на алкохол по отношение на продажбите на вътрешния пазар.
Сред алкохолните напитки тези, класифицирани като нискоалкохолни (което означава до 9% алкохолно съдържание), са сред категориите, които нарастват най-бързо през първото тримесечие на 2024 г., според статистиката, споделена с медиите от руския национален регулатор за алкохол и тютюн. Продажбите в тази категория са нараснали с 8,2 % на годишна база в сравнение с едва 1,6 % за водката.
Въпреки това водката все още изпреварва колегите си по отношение на общия обем на продажбите. Между януари и март са продадени общо 18,37 млн. декалитра водка в сравнение с 4,59 млн. декалитра нискоалкохолни напитки.
Най-силен ръст бе регистриран в категорията напитки, включваща уиски и джин, чиито продажби нараснаха с 18,8% до 3,3 млн. декалитра. Продажбите в категорията, наречена "коняк", която в Русия се използва за обозначаване на видове бренди, нараснаха с 9,6 % до 3,5 млн. декалитра.
Виното остава един от най-популярните алкохолни продукти в Русия, като през първото тримесечие са закупени 13,25 млн. декалитра. Като цяло продажбите на алкохолни напитки, по-силни от бирата, нарастват с 5,4% през първото тримесечие на годишна база, достигайки над 56 млн. декалитра.
Според експерта от бранша Павел Шапкин ръстът на общите обеми не е изцяло резултат от увеличеното потребление. Той заяви, че ръстът се дължи главно на борбата с незаконното производство и продажба на спиртни напитки, както и на промяната в туристическите навици на руснаците. Тъй като хората предпочитат да почиват в страната, те купуват и консумират в страната това, което преди се е консумирало в чужбина.