19min.bg

Въглищните централи ще спрат работа много преди 2038 г.: Мартин Владимиров

"За пореден път правителството на практика подвежда енергетицитие, както и обществото, че въглищните централи могат да оцелеят до 2038 г. Това е невъзможно предвид европейския регламент за подкрепа на централите, които забраняват подобни субсидии да се отпускат след 1 юли 2025 г. Тоест тези централи, които произвеждат енергия на цени два пъти по-високи отколкото средните пазарни, не биха могли да оцелеят без субсидии.


В момента те присъстват на пазара, само защото са част от регулирания пазар, където реално произвеждат електроенергия на много висока цена и биват компенсирани от Фонда за електроенергийна сигурност", каза в Бизнес Видео Подкаст на businessnovinite.bg Мартин Владимиров, директор на Програма "Енергетика" в Центъра за изследване на демокрацията.



"Нещо важно трябва да знаят хората- недостиг на електроенергия не може да има. Разигравали сме всякакви сценарии, няма как да останем без ток, защото не само произвеждаме голяма количество, но и внасяме. Понякога даже вносният ток ни излиза по-евтино, защото често той е произведен от зелена енергия", добави той.



Владимиров е категоричен, че зелената енергия е най-евтина и ние спокойно може да заменим голяма част от енергията от въглищните централи и от атомната централа с енергия от ВЕИ. При зелената енергия скъпа е началната инвестиция, след това добиването на енергия е евтино, защото слънцето и вятърът са безплатни.



"В началото на студения период на преден план излиза въпросът- с какво най-евтино мога да се отоплявам тази зима? Експертът е категоричен, че отговорът на този въпрос зависи от регулаторната рамка. В момента е най-евтино да се отопляваме на ток. Причината е, че цените на електроенергията се поддържат изкуствено ниски. Либерализацията на електроенергийния пазар обаче ще започне, рано или късно. И това е правилното, за да се даде възможност на хората да инвестират в по-добри климатици, термопомпи и други", каза още експертът.



По принцип отоплението с природен газ е най-ефективно и дълго време беше предпочитано от мнозина. С последните кризи при газа обаче, нещата се промениха. Към момента най-неефективно е отоплението с парно, добави той.