19min.bg

Ваксина срещу ХИВ за 42 000 долара годишно, изпробвана в Африка

Американската биофармацевтична компания Gilead Sciences Inc. твърди, че експериментална ваксина е показала 100% ефикасност за превенция на ХИВ инфекциите при жените, след като е провела изпитания в Южна Африка и Уганда.  

Опитите с инжекцията "ленакапавир", която се поставя два пъти годишно, обхващат около 5300 жени на възраст между 16 и 25 години, съобщи компанията миналата седмица. Някои от тях са били инжектирани с ленакапавир, докато други са получили по-старото лекарство Truvada на компанията, което се приема перорално веднъж дневно.  

"Първото досега проучване на фаза 3 за превенция на ХИВ, което показва нулеви инфекции", заяви компанията в прессъобщение, публикувано на нейния уебсайт. "Резултатите демонстрираха превъзходството на ленакапавир [пред Truvada], прилаган два пъти годишно" и надминаха очакванията на компанията, допълва тя.    

"С нулеви инфекции и 100% ефикасност двугодишният ленакапавир демонстрира потенциала си като важен нов инструмент за предотвратяване на ХИВ инфекциите", заяви Мердад Парси, главен медицински директор на Gilead Sciences. "Очакваме с нетърпение допълнителните резултати от текущата клинична програма PURPOSE и продължаваме да се стремим към нашата цел да помогнем за прекратяване на епидемията от ХИВ за всички и навсякъде", добави той. 


Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) одобри ленакапавир, който се продава под търговското име Sunlenca, за лечение на ХИВ инфекции при възрастни през 2022 г. Съобщава се, че очакваната цена на лекарството е 42 250 долара през първата година и 39 000 долара годишно след това.  

Критиците отдавна твърдят, че най-голямата пречка за доставката на лекарството в Африка ще бъде цената.  


 Мария Пенчева