19min.bg

ВАС окончателно обяви решението за българския списък по Магнитски за нищожно


Върховният административен съд (ВАС) окончателно постанови, че решението на служебното правителство за създаването на т. нар. български разширен списък по закона Магнитски е нищожно. Това съобщиха от съда, позовавайки се на две решения на различни петчленни състава на съда, с които се потвърждават подобни решения на долната инстанция.



До делата се стига заради жалби на майката на депутата от ДПС Делян Пеевски - Ирена Кръстева и съпругата на бизнесмена Васил Божков - Елена Динева, които са включени в така наречения български черен списък заради санкционираните за корупция по Магнитски в началото на юни 2021 година Пеевски и Божков.



Това са първите окончателни решения по общо над 60 дела, образувани във ВАС заради санкциите по американския закон.



Петчленните състави на ВАС приемат мотивите на тричленните състави, че актът на Министерски съвет е нищожен, тъй като е издаден при липсата на компетентност по смисъла на чл. 146, , т.1 от Административнопроцесуалния кодекс.



"Не е спазено и изискването той да е издаден въз основа и да не противоречи на нормативен акт на Европейския съюз, на Конституцията на Република България, на национален закон, или на международен договор, ратифициран от страната ни. В случая безспорно е установено, че липсва конкретна правна норма, която да овласти Министерския съвет да издаде оспореното решение.


 


Посочените общи разпоредби на Конституцията и на Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация не определят материалната компетентност на Министерския съвет, нито цитираните Глобален закон Магнитски, Конвенцията на ООН за корупцията и регламенти на ЕС. Липсата на нормативна основа за издаването на акта, е и липса на материална компетентност, която винаги води до нищожност на издадения акт, какъвто е и този случай", пише още в съобщението на съда.



На 4 юни 2021 г., служебното правителство прие решение за предприемане на действия във връзка с наложените от САЩ санкции на български лица. Беше създадена постоянна работна група, която трябваше "да изготви и да поддържа списък на лицата, които попадат и потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ" .
С решенията на съда тези части от решението на правителството се отменят.