19min.bg

ВАС отказа наказание за прокурор от случая Осемте джуджета

Прокурорът Димитър Франтишек няма да бъде наказан за случай, свързан с казуса Осемте джуджета. Това следва от решение на петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС), който окончателно потвърждава отказа на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да наложи наказание поради недоказаност на твърденията за извършени нарушения, пише Лекс .


На 11 ноември м.г. беше съобщено, че тогавашният министър на правосъдието Иван Демерджиев е предложил съветът да образува дисциплинарни производства срещу трима спецпрокурори заради техни действия, описани в разследването на Антикорупционния фонд (АКФ), станало известно като Осемте джуджета. Ставаше дума за прокурорите Димитър Франтишек, Нели Славова и Мария Николова. След закриването на спецпрокуратурата и тримата са вече в Софийската градска прокуратура.


В поредица интервюта в разследването Осемте джуджета бизнесменът Илия Златанов и синът му Явор описваха пред АКФ, че са станали жертва на висши представители на прокуратурата и на бившия следовател Петьо Петров в схема за завземане на бизнеса и имуществото им. Първоначално Илия Златанов потърсил съдействие от Петьо Петров, защото бил в конфликт със сина си Явор и искал да си върне активи, които той му присвоил. Вместо помощ обаче, Златанов твърди, че Петров със съдействието на представители на МВР, прокуратурата и охранителната фирма Делта гард присвоили имуществото и бизнеса им в групата Изамет, за което бащата и синът спорели. Илия Златанов подал сигнал за изнудване, след който били задържани шестима души, един от които синът му Явор. Пред АКФ


Явор Златанов разказа, че след ареста си е бил откаран на хемодиализа в болница Лозенец, където бил държан часове след края на процедурата, а в коридора били охранители от ГДИН, адвокати и нотариус Весела Ивчева. Там на Златанов дали да подпише документи за прехвърляне на дяловете на Изамет на непознатия за него Кристиян Христов.


В материалите по дисциплинарката се твърди, че Франтишек е знаел за готвеното прехвърляне. Той получил информация от друг прокурор – Ангел Кънев, на когото пък се обадил надзирател от следствения арест на ул. Майор Векилски в София. След това Кънев върнал обаждане и казал, че прокурор Франтишек знаел за прехвърлянето на дяловете.
Тези твърдения обаче не са били доказани, приемат два състава на ВАС. Затова заявяват, че ВСС правилно е решил да не наказва прокурор Франтишек.


Кирил Пламенов