19min.bg

Вашингтон е готов да въведе още санкции срещу Китай: Блинкен

Вашингтон е готов да въведе още санкции срещу Китай заради предполагаемия трансфер на стоки и компоненти с двойна употреба, които се предполага, че могат да бъдат използвани от руския военнопромишлен комплекс, заяви в петък държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.



Говорейки на пресконференция в Пекин след срещата си с китайския президент Си Дзинпин, американският официален представител припомни, че Вашингтон вече е наложил санкции срещу повече от 100 китайски юридически лица и е „напълно готов да действа“ и „да предприеме допълнителни мерки“.



Блинкен заяви, че предполагаемата подкрепа на Китай за руската отбранителна промишленост поражда загриженост не само за ситуацията в Украйна, но и за „средносрочната и дългосрочната заплаха, която много европейци чувстват визко, че Русия представлява за тях“.



По-рано тази седмица Wall Street Journal също така съобщи, че САЩ подготвят санкции, които биха могли да изключат някои китайски банки от световната финансова система, ако Пекин не прекъсне икономическите си връзки с Русия.


Изданието твърди, че американски служители смятат, че търговията с Китай е позволила на Русия да възстанови военнопромишления си капацитет и може да ѝ помогне да победи Украйна във война на изтощение.



Пекин категорично отхвърли обвиненията, че „подклажда“ конфликта в Украйна, и вместо това обвини НАТО, че е провокирала кризата, като е продължила експанзията си в Европа и е отказала да уважи опасенията на Русия, свързани с националната ѝ сигурност.



След срещата си с Блинкен президентът Си предложи САЩ и Китай „да бъдат партньори, а не съперници“ и да се стремят към постигане на „взаимен успех и да не си вредят взаимно“.


Предложих три основни принципа: взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и взаимноизгодно сътрудничество. Те са не само обобщение на миналия опит, но и пътеводител за бъдещето", е цитиран да казва китайският лидер.



Пекин поддържа политика на неутралитет по отношение на войната в Украйна, като китайски официални лица многократно са заявявали, че страната не продава оръжие нито на Русия, нито на Украйна. По-рано този месец говорителят на китайското външно министерство Мао Нин настоя, че Китай „регулира износа на изделия с двойна употреба в съответствие със законите и разпоредбите“, като призова „съответните страни“ да не „очернят или атакуват нормалните отношения между Китай и Русия“.