19min.media

Вашингтон вече ни санкционира за корупцията


„Скоро ще оповестим първия българин, на когото ще му бъде наложена забрана за влизане в САЩ заради корупция,“ обяви посланик Херо Мустафа в интервю пред Nova. Тя посочи, че името на българина с черен печат ще обяви лично държавният секретар на САЩ Майк Помпео.


    Напомняме, че подобни санкции никога не са прилагани към държави от ЕС, а само само към страни от Третия свят или сериозни, стратегически конкуренти от ранга на Китай и Русия.
Припомняме, че още през ноември м.г. посланик Мустафа предупреди, че може да бъде наложена забрана за посещение в САЩ на лица, замесени в корупционни практики.
„Има конкретна разпоредба в законодателството на Конгреса, която дава право на държавния секретар на САЩ да назове длъжностни лица, замесени в корупционна дейност, посочи посланик Мустафа - Месец, след като казах, че ще направим това, ние действително ще оповестим име".  По думите и това е само първият случай, в който ще се предприемат действия, но ще има и следващи.


  „Това ще бъде само първото име, но после ще има и други. Впоследстиве ще разгледаме целесъобразността на приложим глобалния закон Магнитски и други твърди мерки”, закани се тя. „САЩ имат намерение да предприемат по-твърди мерки със зъби, в борбата с корупцията и аз държа на думата си”, категорично подчерта дипломатът.



„Причината е, защото смятам, че е важно да работим заедно в борбата с корупцията и когато можем да свършим нашата работа, ние го правим”, подчерта американският посланик у нас. „Ние не се отнасяме към този въпрос повърхностно. За да назовем конкретно лице, трябва да имаме доказателства. Този първи случай е много ясен и затова решихме да действаме бързо”, отбеляза дипломатът.
Посланик Мустафа коментира и идеята за евентуални промени в Конституцията ни, инициирани от президента Румен Радев. „Решението за каквато и да било промяна в Конституцията е на българското правителство, българския парламент и българския народ. Върховенството на закона е един от стълбовете в нашия стратегически диалог. Което означава, че ще водим добър диалог с правителството и гражданското общество, за да обсъдим как от страна на САЩ можем да предоставим нашите познания и най-добри практики”, заяви дипломатът.