19min.bg

Венецианската комисия попиля промените в Конституцията

Kратка обяснителна бележка са мотивите на БГ властите, секат магистратите
Липсват мотиви за промените в Конституцията на България, сочи становище на Венецианската комисия.


"Който предлага законопроект, трябва да положи разумни усилия, за да обясни съображенията за всяко предложение. Проектът съдържа в приложение кратка обяснителна бележка. До голяма степен тя повтаря същността на някои от измененията, без да посочва причините поради които тези изменения са необходими, или каквато и да е оценка на тяхното потенциално въздействие", пишат международните магистрати.


Напомняме, че становището им съвпада с мненията на редица наши правни експерти, в т.ч. и на ВСС. Магистратите от съвета не приемат по-голяма част от предложените промени в Конституцията, обяви преди седмица представляващият кадровия орган Боян Магдалинчев.


Те гласуваха становище, с което отхвърлиха част от предложените поправки. На извънредното заседание на органа присъства и министърът на правосъдието Атанас Славов, който се аргументира, че именно Венецианската комисия ще оправдае поправките.


“Принципът за самоуправление е приложим изцяло за съдиите. Надявам се в становището на Венецианската комисия да намерим балансиран подход за управление на прокуратурата”, каза преди дни министърът.


Според Магдалинчев обаче предложенията няма как да бъдат гласувани от обикновено НС. Има и някои дискриминационни разпоредби. Те са свързани със забраната за избор по отношение на членове на ВСС.


“Освен това текстовете, свързани с намаляване на мандати, отново няма как да бъдат гласувани от обикновено НС”, посочи Магдалинчев. Според него мотивите към предложените промени в някои части не са достатъчно пунктуални.
Членът на ВСС Цветинка Пашкунова коментира, че общото становище изразява несъгласие и с предложението за съкращаване на правомощията на главния прокурор.


Тя посочи, че ВСС е против промяната, според която държавното обвинение ще участва в граждански дела, само ако става дума за деца или лица, които се нуждаят от закрила.


Егор Глазунов